MFW odblokował wartą 3,4 mld euro transzę kredytu dla Grecji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) odblokował w piątek wartą 3,4 mld euro kolejną transzę kredytu pomocowego dla Grecji – poinformowały służby prasowe MFW.

Wypłata tej transzy pakietu pomocowego jest spóźniona o rok w stosunku do ustalonego w 2012 roku planu ratowania finansów Grecji.

Na opóźnienie wpłynęły trudne negocjacje między greckim rządem a tzw. trojką, czyli przedstawicielami trzech pożyczkodawców – Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW.

Uruchomiona w piątek transza zwiększa sumę, jaką MFW wypłacił Atenom od wiosny 2012 roku w ramach planu pomocowego, do 11,6 mld euro; w sumie międzynarodowy pakiet finansowy dla Grecji opiewa na 173 mld euro, a warunkiem przyznania go było wprowadzenie przez Ateny drastycznych oszczędności i reform gospodarczych.

Po sześciu latach recesji i czterech latach wspomagania finansowego Grecji udało się tej wiosny wrócić na rynek długów, co dowodzi, że w pewnej mierze kraj odzyskał zaufanie międzynarodowych inwestorów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl