MF chce zmiany ustawy hazardowej

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt noweli ustawy hazardowej. Według bukmacherów zmiany nie zlikwidują hazardowej szarej strefy, która ich zdaniem stanowi do 90 proc. rynku.

Organizatorzy zakładów wzajemnych przez internet będą informować o ryzyku związanym z hazardem – m.in. taki zapis zawiera projekt ustawy. Ponadto przewiduje ułatwienia w organizowaniu loterii fantowych i bingo-fantowych z niewielkimi wygranymi, z których dochód przeznaczony jest na cel dobroczynny.

Proponowane przez ministerstwo zmiany mają także dotyczyć ułatwień w działalności samych firm hazardowych. Resort proponuje, by dopuścić działalność na terenie Polski filii firm zagranicznych, które mają siedzibę na terenie UE. Do tej pory musiały one tworzyć oddzielne „spółki -córki”.

Poseł Beata Kempa, była wiceminister sprawiedliwości, która zasiadała w Komisji Śledczej ds. Afery Hazardowej, podkreśla, że dotychczas obowiązująca ustawa w tym zakresie wymaga zmian. Propozycja rządu otwiera jednak furtkę dla zagranicznych podmiotów, co budzi niepokój.

Istnieją spore ułatwienia dla podmiotów zewnętrznych. Pytanie, które to miałyby być podmioty? Czy nasze podmioty, które dzisiaj mają zabronioną wszelką działalność hazardową? Czy aby nie będzie tak, że one będą zakładać różnego rodzaju przedsięwzięcia czy spółki poza granicami kraju i w ten sposób będą szukały obejścia. To tak na gorąco, ale trzeba przyjrzeć się bardzo dokładnie tej ustawie, znowelizować ją pod takim kątem, aby państwo polskie też na tej kwestii nie traciło – zwróciła uwagę poseł Beata Kempa.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl