fot. PAP/EPA

Meksyk: Trzecie zabójstwo dziennikarza od początku roku

Dziennikarka Lourdes Maldonado została zastrzelona w niedzielę w swoim samochodzie w graniczącym z USA mieście Tijuana na północy Meksyku – poinformowała prokuratura stanu Kalifornia Dolna. To już trzecie w tym roku zabójstwo dziennikarza w Meksyku.

Lourdes Maldonado była dziennikarką z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Pracowała dla wielu mediów, a ostatnio prowadziła rozpowszechniany przez internet autorski program „Brebaje” koncentrujący się na lokalnych wydarzeniach.

Jak poinformowały zaznajomione ze sprawą źródła, Lourdes Maldonado była objęta stanowym programem ochrony dziennikarzy, a jej dom był monitorowany przez policję – podała agencja Reutera.

Lourdes Maldonado przez wiele lat prowadziła batalię sądową – dotyczącą prawa pracy i ostatecznie wygraną – z firmą medialną należącą do Jaimego Bonilli, który przez dwa lata był gubernatorem stanu Kalifornia Dolna. Jaime Bonilla należy do Ruchu Odnowy Narodowej, z którego wywodzi się również prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador.

W 2019 roku dziennikarka poprosiła podczas konferencji prasowej prezydenta o wsparcie i pomoc, uzasadniając to „obawą o własne życie” – pisze agencja AP.

17 stycznia przed swoim domem w Tijuanie zastrzelono znanego z relacjonowania wydarzeń z miejsc zbrodni fotoreportera Margarito Martineza. Tego samego dnia poinformowano o śmierci innego dziennikarza, Jose Luisa Gamboa, który został zaatakowany nożem.

Między 2000 a 2021 rokiem w Meksyku zamordowano 145 dziennikarzy, z których siedmiu w ubiegłym roku – wylicza broniąca praw człowieka organizacja Artykuł 19.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl