fot. Fundacji Redemptoris Missio

Medycy dla Monasao w Republice Środkowoafrykańskiej

Dr Dominik Chmiel i Marek Mirzejewski, wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio, 8 marca wyjadą do Monasao w Republice Środkowoafrykańskiej, aby szkolić personel medyczny.

Wolontariusze wyruszą do Monasao, by pomóc w tworzeniu samodzielnej i profesjonalnej opieki zdrowotnej. Obecnie brakuje tam wykfalifikowanych lekarzy.

„Dziś nie pracuje tam żaden wykształcony medyk. Na miejscu jest jedynie grupa osób udzielających pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Dzięki wolontariuszom z Redemptoris Missio wiedza i umiejętności personelu wzrosną” – podaje Fundacja Redemptoris.

W ramach misji do Monasao trafi również sprzęt medyczny. Jest to szczególnie ważne z racji na panującą wojnę domową, co skutkuje brakiem dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji.

W ramach misji planowane są:

– wieloaspektowe szkolenie lokalnego personelu w zakresie podstaw anatomii, fizjologii i patofizjologii oraz pierwszej pomocy i elementów medycyny ratunkowej,

– szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla lokalnej ludności,

– doposażenie przychodni w sprzęt medyczny i zebranie informacji o dalszych potrzebach sprzętowych ośrodka.

„W ramach działań edukacyjnych będą prowadzone wykłady, ćwiczenia i pokazy. Część zajęć będzie miała charakter praktyczny i odbędzie się w lokalnej przychodni zdrowia za zgodą wszystkich zainteresowanych. W zajęciach edukacyjnych będą mogli uczestniczyć również pracownicy ośrodków zdrowia spoza Monasao” – informuje Fundacja.

Projekt jest koordynowany przez Misję Katolicką w Monasao, którą prowadzi ks. Wojciech Lula. Organizatorem projektu jest Fundacja Redemptoris Missio.

„Relacja z wolontariatu medyków będzie publikowana na Facebooku Fundacji Redemptoris Missio” – wyjaśniają organizatorzy.

Osoby, które chcą wesprzeć działania wolontariuszy, wszelkie informacje znajdą na stronie internetowej: redemptorismissio.org.

radiomaryja.pl/ redemptorismissio.org

drukuj