fot. twitter.com/MarekKuchcinski

Marszałkowie Sejmu i Senatu w Wiedniu na Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE

Relacje UE z sąsiadami, wybory do PE, współpraca parlamentów i unijnych instytucji – to tematy Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE, na którą przybyli do Wiednia marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Konferencję Przewodniczących Parlamentów UE – która odbędzie się w poniedziałek i wtorek w Wiedniu – otworzą wystąpienia przewodniczącego austriackiej Rady Narodowej Wolfganga Sobotki oraz przewodniczącego austriackiej Rady Związkowej Ingo Appe. Głos zabierze również pierwsza wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness.

Podczas dzisiejszej sesji politycy będą dyskutować o sąsiedztwie Unii Europejskiej. Głos zabiorą m.in. przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej Andrej Danko, przewodniczący Parlamentu Greckiego Nikolaos Vucis oraz przewodniczący Izby Deputowanych Włoch Roberto Fico.

We wtorek przewodniczący unijnych parlamentów mają rozmawiać o wyborach do Parlamentu Europejskiego i rozwijaniu współpracy między parlamentami narodowymi a instytucjami europejskimi. W tej części konferencji głos zabierze marszałek Kuchciński, przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble, przewodnicząca Izby Pierwszej (wyższej) Holandii Ankie Broekers-Knol oraz przewodniczący Senatu Francji Gerard Larcher.

Kancelaria Sejmu podkreśliła, że przy okazji parlamentarnego szczytu planowane są spotkania bilateralne marszałka Sejmu z przewodniczącymi innych europejskich parlamentów.

Z kolei Stanisław Karczewski – jak poinformowała Kancelaria Senatu – spotka się m.in. z przewodniczącym Bundesratu Danielem Guentherem, szefem francuskiego Senatu Larcherem, przewodniczącym Rady Narodowej Słowenii Alojzem Kovszcą. W trakcie spotkania z Larcherem planowane jest podpisanie deklaracji na stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Francją.

Kancelaria Senatu poinformowała, że we wtorek rano odbędzie się spotkanie przewodniczących izb wyższych parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego.

Konferencja przewodniczących parlamentów UE to forum dyskusji na temat zadań parlamentów narodowych w strukturze europejskiej, współpracy międzyparlamentarnej w sprawach unijnych i wyzwań stojących przed Unią. W skład tego gremium wchodzą przewodniczący parlamentów UE i Parlamentu Europejskiego. Konferencja zbiera się raz do roku, w pierwszej połowie roku kalendarzowego, i jest organizowana przez kraj, który sprawował prezydencję w Radzie UE w drugim półroczu poprzedniego roku.

W poniedziałek w drodze na konferencję marszałkowie Sejmu i Senatu odwiedzili miejsca upamiętnienia w zespole byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl