fot. pixabay.com

„Mapa emisyjności” nowym sposobem na walkę ze smogiem

W tym roku ma powstać tzw. mapa emisyjności. Właściciele domów od I kwartału 2021 r. będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Według Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, taka ewidencja ma pomóc w walce ze smogiem.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. W ewidencji znajdą się też informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

Na tej podstawie samorządy będą mogły dobierać odpowiednie polityki i programy walki ze smogiem.  Tzw. mapa emisyjności będzie swojego rodzaju audytem energetycznym – zaznaczył Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

– Chodzi o to, żeby zweryfikować, jak wygląda sytuacja budynków, w których mieszkają Polacy, pod względem tego, jakie mają ogrzewanie, z czego to wynika i jak efektywne energetycznie są budynki. Taka mapa będzie powstawała po to, aby w przyszłości skutecznie realizować różne programy wspierające np. termomodernizację budynku i wymianę tzw. kopciuchów – powiedział Jacek Ozdoba.

Nadzór Budowlany przekazał, że projekt zaplanowany na lata 2021-23 został dofinansowany z UE na kwotę ok. 30 mln zł. Ewidencja będzie tworzona etapami. Pierwszym elementem będą obligatoryjne deklaracje o źródłach spalania.

Zgodnie z planem w 2021 r. opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach trafią do niej pierwsze dane. Od tego momentu właściciele będą mieli rok na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom.

Docelowo w ewidencji mają się znaleźć informacje o ok. 5 mln budynków w całym kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl