fot. pixabay.com

Małopolskie: Energetycy przygotowali bocianiej rodzinie nowe gniazdo; stare uległo zniszczeniu

Już do nowego gniazda powróci bociania rodzina, która wiosną przyleci do Brzeszcz–Boru. W miejscu starego usuniętego gniazda energetycy zainstalowali specjalną platformę dla tych ptaków – podały władze samorządowe. Bociany rozpoczęły już daleką wędrówkę do Polski.

Energetycy z bielskiego oddziału Taurona Dystrybucji częściowo wypełnili nową konstrukcję na jednym ze słupów elementami piór i gałęzi, które pozostały ze starego gniazda.

„Bociany znoszą materiał do budowy gniazda przez cały okres, kiedy składają jaja i wychowują młode, czyli od wczesnej wiosny do późnego lata. Konstrukcje mogą osiągać wagę kilkuset kilogramów oraz ponad metrową średnicę. Stare gniazdo bocianie w Brzeszczach–Borze miało ponad 1,6 m średnicy” – podał brzeszczański magistrat.

Bocian biały jest gatunkiem podlegającym ochronie prawnej. Prawo zakazuje m.in. niszczenia jego gniazd.

„Dopuszczalne jest natomiast, w okresie od 16 października do końca lutego, czyli podczas nieobecności ptaków, usuwanie ich gniazd >>z obiektów budowlanych i terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne<<. Dlatego wszelkie prace remontowe przy istniejących gniazdach należy prowadzić w okresie jesienno-zimowym” – podał samorząd.

Bociany na przełomie stycznia i lutego wyruszają z żerowisk w Afryce i wracają do Europy. Pokonują nierzadko ok. 10 tys. km. Do celu docierają wiosną. Populacja bocianów białych w Polsce szacowana jest na ok. 45 tys. par.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl