Malezja: Na b. premierze ciąży 21 zarzutów o pranie brudnych pieniędzy

Na byłym premierze Malezji Najibie Razaku ciąży 21 zarzutów o pranie brudnych pieniędzy – poinformował zastępca Inspektora Generalnego malezyjskiej policji Noor Rashid Ibrahim. Dziś Najib Razak ma stanąć przed sądem w związku z zarzutami o korupcję.

Dziewięć zarzutów dotyczy przyjęcia środków pieniężnych z nielegalnych źródeł, pięć zarzutów – wykorzystania środków pochodzących z łapówek, a siedem – transferu środków z nielegalnych źródeł na inne konta – ujawnił Noor Rashid Ibrahim.

Były szef gabinetu Najib Razak został aresztowany w środę. Na polityku ciążą zarzuty dotyczące m.in. przetransferowania na prywatne konto 2,6 miliarda ringgitów (628 mln USD) z państwowego funduszu 1 Malaysia Development Berhad (1MDB) – poinformowała bezpośrednio po zatrzymaniu polityka Malezyjska Komisja Antykorupcyjna (MACC).

Według malezyjskich służb antykorupcyjnych, odpowiada on m.in. za „zniknięcie” z rachunku SCR International – jednostki działającej w ramach funduszu państwowego założonego przezeń przed prawie dziesięciu laty – ok. 10 mln dolarów. Pieniądze te trafiły bezpośrednio na prywatne konto polityka.

Ponadto były premier jest podejrzewany o sprzeniewierzenie miliardów dolarów z tego samego państwowego funduszu wspierania inwestycji 1MDB, w ramach którego działa SCR International.

64-letni Najib twierdzi, że jest niewinny. Konsekwentnie zaprzecza, by doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu funduszu 1MDB.

Najib Razak został zatrzymany na początku lipca i zabrany do siedziby Malezyjskiej Komisji Antykorupcyjnej. To spektakularne zatrzymanie nastąpiło zaledwie dwa miesiące po wyborach parlamentarnych, które Najib przegrał. W maju zrezygnował on ze stanowiska przewodniczącego partii Zjednoczona Narodowa Organizacja Malajów (UMNO) oraz szefa koalicji Front Narodowy (BN). Najib Razak został następnie zwolniony z aresztu za kaucją.

Nowym premierem Malezji jest nestor malezyjskiej polityki, dotychczasowy przywódca opozycji 93-letni Mahathir Mohamad z Sojuszu Nadziei (PH), koalicji partii centrowych i lewicowych.

W sprawie domniemanych malwersacji i prania pieniędzy przelanych z 1MDB toczą się śledztwa w kilku krajach, w tym w USA, Szwajcarii i Singapurze. Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości szacuje, że z funduszu skradziono 4,5 mld dolarów. Za 1 mld dolarów kupiono m.in. nieruchomości, jachty, biżuterię i dzieła sztuki. Część pieniędzy podobno przeznaczono na sfinansowanie filmu „Wilk z Wall Street” lub na kupno za 27,3 mln dolarów naszyjnika z różowym diamentem dla żony Najiba Razaka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl