PAP/EPA

Macedonia Płn.: przedterminowe wybory parlamentarne z powodu wstrzymania rozmów przez UE w sprawie przyjęcia Macedonii Płn. i Albanii do wspólnoty

Na wiosnę przyszłego roku w Macedonii Północnej odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Powodem jest decyzja Unii Europejskiej, która wstrzymała się od rozmów w sprawie przyjęcia do wspólnoty Macedonii Północnej i Albanii.

Początkowo wybory parlamentarne w Macedonii Północnej miały odbyć się w grudniu przyszłego roku. Liderzy głównych partii zdecydowali jednak, że odbędą się one 8 miesięcy wcześniej, czyli 12 kwietnia. Decyzja wiąże się z ostatnim szczytem Unii Europejskiej. Większość państw członkowskich chciała rozpocząć rozmowy dotyczące przyjęcia do wspólnoty Macedonii Północnej i Albanii. Jednak sprawę przy wsparciu Danii i Holandii zablokowała Francja. Kraje te apelowały o weryfikację procedury akcesyjnej.

– Dwa dni temu w Brukseli doszło do ogromnej niesprawiedliwości. Unia Europejska nie wywiązała się z tego, co obiecała. Spełniliśmy wszystkie nasze zobowiązania. Dostarczyliśmy wyniki reform i rozwiązaliśmy spory z naszymi sąsiadami, ale Unia nie dotrzymała słowa. Brak możliwości podjęcia decyzji w sprawie naszego członkostwa to historyczny błąd – mówił premier Macedonii Północnej Zoran Zaew.

Decyzję dotyczącą przedterminowych wyborów w Macedonii Północnej musi zatwierdzić parlament, jednak z tym nie powinno być problemu. Większość w tamtejszym Sejmie posiada centrolewicowa partia rządząca, a opozycja również chce wcześniejszych wyborów.

– Nie mamy czasu do stracenia i dlatego moją propozycją jest szybkie zorganizowanie przedterminowych wyborów. Wyborów, w których wy, obywatele, zdecydujecie i potwierdzicie, w którą stronę powinien pójść nasz kraj – powiedział Zoran Zaew.

Wcześniej przeciwnikiem wstąpienia Macedonii Północnej do Unii Europejskiej była Grecja. Twierdziła, że używanie dawnej nazwy Macedonia jest zawłaszczeniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków. Tymczasem w zeszłym roku po długim sporze oba kraje osiągnęły porozumienie, a w lutym Macedonia oficjalnie zmieniła nazwę na Macedonia Północna.

 

TV Trwam News

drukuj