fot. pixabay.com

M. Wyszyńska dla „Naszego Dziennika”: Mamy możliwość walczyć w wojnie, biorąc do ręki różaniec

Akcja „Milion dzieci modli się na różańcu o pokój na Ukrainie” jest odpowiedzią na wezwanie Pani Fatimskiej z 1917 roku, która prosiła o poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi oraz o rozpowszechnienie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Chcemy wyprosić pokój na Ukrainie, nawrócenie Rosji, rozpowszechnić nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca – powiedziała w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Malwina Wyszyńska, koordynatorka międzynarodowej kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu”.

***

„Nasz Dziennik”: Tradycją jest, że kampania modlitewna papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Milion dzieci modli się na różańcu” odbywa się raz do roku – w październiku.

Malwina Wyszyńska: Tak, ale w związku z wojną na Ukrainie rozpoczęła się jej specjalna edycja „Milion dzieci modli się na różańcu o pokój na Ukrainie”. Mamy możliwość walczyć w tej wojnie, biorąc do ręki różaniec. Maryja, przychodząc i objawiając się, najczęściej wybiera dzieci. Podobnie było w Fatimie. Maryja prosi dzieci o modlitwę, pokutę, o wynagradzanie Jej Niepokalanemu Sercu. Przez dzieci przekazuje swoje słowa, prośby i upomnienia kierowane do całego świata. Stąd myśl, aby teraz także dzieci gorąco zachęcić do modlitwy o pokój na Ukrainie, a przez to na świecie.

Kampania modlitewna „Milion dzieci modli się na różańcu o pokój na Ukrainie” rozpoczęła się 21 marca i potrwa do 17 kwietnia – do Niedzieli Wielkanocnej. Zakładamy możliwość przedłużenia tej akcji do momentu zakończenia wojny.

To Pani autorski pomysł?

Tak. Pomysł zrodził się w moim sercu kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie, gdy widzieliśmy bezwzględne zachowanie wojsk rosyjskich, które łamią wszelkie konwencje, mordują cywilów, w tym dzieci. Od razu powstała myśl, by dzieci modlące się zawsze z nami w kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” podjęły pilny szturm do nieba, do Matki Bożej z Fatimy, właśnie modlitwą różańcową. Przecież właśnie o to Matka Boża poprosiła małych pastuszków w 1917 roku.

W zeszłym roku 18 października, zatem na 5 miesięcy przed wtargnięciem wojsk rosyjskich na teren Ukrainy, miała miejsce XV edycja akcji „Milion dzieci modli się na różańcu”. Wówczas uczestniczyło w niej 35 tys. ukraińskich dzieci. W obecnej sytuacji pragniemy modlić się za nich, by wyprosić pokój dla Ukrainy poprzez nawrócenie Rosji.

Jestem wdzięczna, że pomysł z Polski, z polskiego biura PKWP, w obliczu działań wojennych prowadzonych przez Rosję na terenie Ukrainy zainspirował cały świat. Kampania odbędzie się w 149 krajach świata, wszędzie tam, gdzie swoje biura posiada papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International).

Jaki jest cel akcji?

Odpowiadamy na wezwanie Pani Fatimskiej z 1917 roku, która prosiła o poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi oraz o rozpowszechnienie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Chcemy wyprosić pokój na Ukrainie, nawrócenie Rosji, rozpowszechnić nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Kampania, która odbywa się raz do roku, jest odpowiedzią na słowa św. Ojca Pio: „Jeśli milion dzieci będzie modliło się na różańcu, to świat napełni się pokojem”. O codzienną modlitwę różańcową prosiła dzieci w Fatimie Matka Boża słowami: „Każdego dnia odmawiajcie Różaniec, aby uzyskać pokój dla świata”.

Dziś jest ten czas, kiedy musimy zacząć działać, zmobilizować wszelkie duchowe siły wobec zła, które z Rosji chce rozlać się na cały świat.

Co zrobić, aby wziąć udział w inicjatywie „Milion dzieci modli się na różańcu o pokój na Ukrainie”?

Chodzi o to, aby codziennie we wspólnocie odmawiać modlitwę o pokój, a po niej przynajmniej jedną tajemnicę Różańca Świętego. Materiały są dostępne na stronie www.modlitwamilionadzieci.pl. Jest tam modlitwa o pokój, List do dzieci, plakaty do umieszczenia np. w szkołach, parafiach, a także grafiki do umieszczenia w mediach społecznościowych.

Można przystąpić do naszej akcji w dowolnym momencie o dowolnej godzinie. Modlitwa może być organizowana w szkole, przedszkolu, parafii, każdym domu! Można modlić się przed szkołą, na przerwie, po lekcjach, wieczorem. Najważniejsza jest jednak intencja.

Zapraszamy do modlitwy dzieci w różnym wieku, dzieci razem z rodzicami, dziadkami, opiekunami ze szkół, przedszkoli, szpitali.

W naszej akcji zwracamy również uwagę na małe wyrzeczenia, jakie każde dziecko może czynić jako wynagrodzenie grzechów, szczególnie teraz, w czasie Wielkiego Postu. Można na przykład odmówić sobie słodzenia herbaty ulubionym miodem, skrócić czas korzystania z telefonu czy wykonać dodatkowe obowiązki domowe. Wszystko oczywiście na miarę dziecięcych możliwości, jednak z intencją w sercu: o pokój na Ukrainie.

Bez pomocy dorosłych dzieciom trudno będzie się zorganizować. Jezus mówi do nas: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże”. Pomóżmy dzieciom podjąć wołanie do Maryi o pokój na świecie.

Każdy może stać się ambasadorem dziecięcej modlitwy.

W jaki sposób?

Udostępniając film lub zdjęcie na naszym fanpage’u   z zachętą kierowaną do innych o przyłączenie się do tej inicjatywy, używając hashtagu #miliondzieciukraina.

Inna forma nagłośnienia kampanii to umieszczenie w mediach społecznościowych jej plakatu lub banneru. Można też podzielić się swoimi świadectwami, wysyłając je na adres e-mailowy: [email protected].

Wiemy już, że w naszą kampanię włączą się m.in.: Magda Buczek i Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci, katolickie szkoły podstawowe oraz przedszkola, wiele rodzin z dziećmi. Dziękujemy za waszą szybką reakcję i chęć do podjęcia modlitwy.

Czy w ramach kampanii planowane są szczególne wydarzenia?

2 kwietnia, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, zaprosimy wszystkie dzieci do udziału w nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi, w nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca dla dzieci. Odbędzie się ono w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, skąd poprowadzimy transmisję na żywo (www.smbf.pl). Jest to pierwsze takie nabożeństwo dla dzieci w Polsce.

Pamiętajmy, że właśnie to sanktuarium zostało wzniesione jako wotum wdzięczności za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na placu św. Piotra 13 maja 1981 roku. Wówczas Pani Fatimska zmieniła bieg śmiercionośnej kuli. Święty Jan Paweł II powiedział później: „Za przyczyną Matki Bożej życie zostało mi na nowo darowane. Zrozumiałem, że jedynym sposobem ocalenia świata od wojny, ocalenia od ateizmu jest nawrócenie Rosji zgodnie z orędziem z Fatimy”.

Dzień 2 kwietnia jest datą, z którą związane są osoba św. Jana Pawła II, sanktuarium Pani Fatimskiej, przesłanie fatimskich objawień, nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca i najważniejsze – Matka Boża Fatimska. Dlatego ten dzień będzie tak wyjątkowy.

Dodatkowo w Wielkim Tygodniu planujemy połączyć się on-line z wszystkimi uczestnikami kampanii z Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem – z „polskiej Fatimy”, by wspólnie modlić się o pokój na różańcu.

Małgorzata Bochenek/Nasz Dziennik

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl