fot. PAP/EPA

M. Salvini: Włochy nie będą nigdy dla Macrona obozem dla uchodźców

„Włochy nie będą nigdy obozem dla uchodźców” dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona – napisał w czwartek na Twitterze wicepremier, szef MSW Włoch i lider prawicowej Ligi Matteo Salvini.

„Macron chce otwartych portów? Jest Marsylia, jest Korsyka, ale Włochy nie będą nigdy jego obozem dla uchodźców. Włosi nie są niczyimi sługami czy niewolnikami. Koniec i kropka” – napisał Salvini.

Na Twitterze i na Facebooku Salvini wicepremier Włoch zamieścił też swoją nagrana wypowiedź skierowana do prezydenta Francji. Są tam m.in. słowa: „Macron, Włochy nie przyjmują od Ciebie rozkazów”.

We wtorek Salvini oświadczył, że poniedziałkowe spotkanie w Paryżu w prawie rozdziału na obszarze UE uchodźców uratowanych na Morzu Śródziemnym „było klapą”. Według Salviniego na tym spotkaniu, „którego chcieli Francuzi i Niemcy”, powtórzono jedynie, „że Włochy mają nadal być obozem dla uchodźców w Europie”.

Rzym sprzeciwia się propozycji, by statki z uratowanymi migrantami mogły zawijać do portów we Włoszech lub na Malcie i żeby tych migrantów kierować następnie do innych krajów UE. Rząd włoski domaga się, by migranci mogli schodzić na ląd także w portach innych krajów, np. Francji.

Prezydent Macron skrytykował nieobecność szefa włoskiego MSW na paryskim spotkaniu. Na co Salvini odpowiedział, że Włochy „podniosły głowę” i nie przyjmują żadnych rozkazów.

„Jeśli Macron chce rozmawiać o migrantach, to niech przyjedzie do Rzymu” – oświadczył Włoch w poniedziałek wieczorem.

Tego dnia we francuskiej stolicy odbyło się nieformalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych państw UE, poświęcone migracji w basenie Morza Śródziemnego. Macron ogłosił, że 14 państw UE zgodziło się na nowy, zaproponowany przez Niemcy i Francję, „solidarnościowy mechanizm” dotyczący alokacji uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów na obszarze Unii.

Spośród tej „14” osiem państw wyraziło zgodę na – jak to ujął Macron – „aktywny udział” w tym porozumieniu. Chodzi o Francję, Niemcy, Portugalię, Luksemburg, Finlandię, Litwę, Chorwację i Irlandię – podał Pałac Elizejski, nie wymieniając z nazwy pozostałych sześciu państw.

PAP/RIRM

drukuj