fot. PAP/Mateusz Marek

M. Morawiecki: W najbliższych dniach do konsultacji trafi ustawa podatkowa realizująca postulaty Polskiego Ładu

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ustawa podatkowa, która ma realizować postulaty Polskiego Ładu, trafi w najbliższych dniach do konsultacji społecznych.

Jednym z głównych postulatów, jakie partia rządząca przedstawiła podczas prezentacji Polskiego Ładu, jest obniżka podatków dla 18 mln Polaków. To podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. do 120 tys. zł. Nowe propozycje ma zbierać ustawa podatkowa, o której mówił premier Mateusz Morawiecki.

– W ramach tej ustawy proponujemy zdecydowaną poprawę warunków ludzi pracujących na umowie o pracę, umowach o działalności gospodarczej oraz umowach zlecenia – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.

W najbliższym czasie ustawa trafi do konsultacji.

– Ustawa trafia w tych dniach do konsultacji społecznych, do dyskusji w gronie fachowców i samorządowców, ale przede wszystkim do naszych obywateli – zapewnił premier RP.

Wczoraj doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego m.in. z wicepremierem, szefem resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem oraz posłami Porozumienia. Celem spotkania było przekonanie ugrupowania do przyjęcia ustawy bez zastrzeżeń.

– Liczę, że będą to już rozmowy zamykające ewentualne nieporozumienia – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jarosław Gowin, choć podpisał się pod Polskim Ładem, zgłaszał obawy o składkę zdrowotną. Postulował specjalny system ulg, który sprawi, że na Polskim Ładzie nie stracą przedsiębiorcy. Jednak wciąż nie znamy szczegółów programu.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS-u, przekonywał w trakcie konwencji partii, że to politycy formacji rządzącej muszą przekonać obywateli do nowego programu. Zapewniał wtedy, że niewielu – tylko ci, którzy zarabiają w Polsce najwięcej – straci na zmianach podatkowych. Rząd – w związku z Polskim Ładem – prowadził też rozmowy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Adam Abramowicz zgłaszał m.in. postulat wprowadzenia podatku od przychodu, nie od dochodu. Mówił też o potrzebie ustanowienia sufitu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku 30-krotności składek na ZUS, dla liniowców rozliczających się na zasadach ogólnych oraz zatrudnionych na umowę o pracę. Według wyliczeń rządu w kieszeniach Polaków ma zostać ponad 60 mld zł.

 

TV Trwam News

drukuj