fot. Nasz Dziennik

M. Morawiecki: Kraje V4 zadeklarowały dodatkowe 3 mln euro na szczepionkę przeciwko Covid-19

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej zdecydowały o przeznaczeniu dodatkowych 3 mln euro w ramach inicjatywy na rzecz przyspieszenia opracowania szczepionki i leków na Covid-19. 

W poniedziałek odbywa się globalna konferencja na rzecz opracowania szybkiego dostępu do bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo metod diagnostyki i terapii, a także szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Aby zebrać fundusze na wsparcie tego przedsięwzięcia, Unia Europejska i jej partnerzy organizują światowy maraton składania deklaracji wkładów finansowych. Gospodarzem spotkania online jest Komisji Europejska.

„Polska razem z innym krajami V4 zdecydowała o przeznaczeniu dodatkowych 3 mln euro – jako części inicjatywy – aby przyspieszyć proces opracowania niedrogich leków i szczepionki, jak również efektywnych metod testów (dotyczących Covid-19). Mam nadzieję, że ten wkład będzie znaczącym krokiem w stronę wspólnego europejskiego zwycięstwa nad pandemią i stworzy grunt pod przyszłą współpracę w podobnych kwestiach” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji w przekazie wideo transmitowanym na stronach internetowych KE.

Jak podkreślił, od początku pandemii Polska wspierała europejską odpowiedź w walce z chorobą i jej bezpośrednimi konsekwencjami, jak również przeciwdziała wpływowi, który wszyscy odczuwają w swoich społeczeństwach i gospodarkach.

„Dlatego cieszę się z tej inicjatywy jako istotnej części tej odpowiedzi. Jestem zadowolony i dumny, że jesteśmy jej częścią. Mój kraj, jak wiele innych w Europie i poza nią, zmaga się z ogromną presją w radzeniu sobie z kryzysem pandemii. Niemniej jednak nasza determinacja nie osłabia się, by pomagać tym, którzy są w większej potrzebie” – powiedział.

Dodał, że jak dotąd Polska dostarczyła pomoc humanitarną i rozwojową do wielu krajów świata.

„Nasze zespoły medyczne pomagają krajom, takim jak Włochy, Kirgistan czy USA. Dostarczamy sprzęt medyczny i wspieramy programy humanitarne i rozwojowe warte 3,8 mln euro w krajach Partnerstwa Wschodniego, wzmacniając służby medyczne i ratunkowe, wspierając szpitale i inne obiekty istotne w walce z pandemią” – zaznaczył.

Dodał, że od ostatniego roku Polska sfinansowała projekty warte prawie 7 mln euro we współpracy z organizacjami pozarządowymi, których celem było przede wszystkim wzmocnienie systemów służby zdrowia, systemów sanitarnych i dostępu do wody, jak i budowa odporności społeczności lokalnych w krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i Partnerstwa Wschodniego.

PAP

drukuj