fot. TV Trwam News

M. Hamankiewicz: nie ma wizji jednego systemu służby zdrowia

Podchodzimy sceptycznie do ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej;  widać że nie ma wizji jednego systemu służy zdrowia – ocenia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Zgodnie z projektem nowej ustawy koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ, który będzie współpracować z pielęgniarką i położną. Lekarz POZ będzie współpracował z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.

Resort zdrowia zapewnia, że opieka koordynowana będzie wdrażana stopniowo, w sposób, który zagwarantuje pacjentom bezpieczeństwo zdrowotne, a przychodniom POZ – niezakłócone funkcjonowanie.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wskazuje jednak, że w ustawie brakuje realnych rozwiązań.

– Dzisiaj nie widzimy jednego spójnego systemu służby zdrowia dla wszystkich pacjentów. Nawet ta ustawa dotycząca tylko jednego z działów medycyny, jest w oderwaniu od lecznictwa zamkniętego, to które zostało ukształtowane w sieć. Ewoluowanie tej ustawy o sieci szpitali pokazuje, że tak naprawdę nie ma tu wizji spójnego, jednego systemu. Pacjent leczy się nie tylko u lekarza rodzinnego, ale również u specjalistów, przede wszystkim w warunkach polskich, w warunkach szpitalnych. Te elementy nie są sprzężone i samo zadekretowanie, że to będzie koordynowane chyba nie wystarczy – ocenia Maciej Hamankiewicz.

Wczoraj projektem ustawy o POZ zajął się rząd. Minister zdrowia miał także przedstawić informację Na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie sieci szpitali, która ma zacząć funkcjonować od 1 października. Ostatecznie ten punkt został przesunięty na kolejne posiedzenie.

RIRM

drukuj