fot. PAP/Wojciech Pacewicz

M. Dworczyk: Podjęto decyzję o przełożeniu wizyty polskiej delegacji rządowej w Smoleńsku

Wizyta polskiej delegacji rządowej w Smoleńsku została przełożona. Decyzja zapadła po tym, jak Rosja nie przekazała jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

10 kwietnia br. premier wraz z delegacją rządową, przedstawicielami parlamentu miał oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu i ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

Rząd RP prowadził dialog z Rosją na ten temat. Jednak przedstawiciele Federacji Rosyjskiej nie udzielili jednoznacznej, pisemnej odpowiedzi. Dlatego zapadła decyzja o odwołaniu wizyty – wyjaśnił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

– Od lutego rozmawialiśmy ze stroną rosyjską. Komunikaty, które otrzymywaliśmy, były pozytywne niemniej na przełożone nowe, oficjalne komunikaty nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi, a biorąc pod uwagę, że każda taka wizyta musi być przygotowana zgodnie z procedurami, że trzeba przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, mamy tydzień do ewentualnej uroczystości, więc w związku z brakiem pisemnej odpowiedzi, a co za tym idzie brakiem możliwości przygotowania i zabezpieczenia tej wizyty, premier zdecydował o odwołaniu i przełożeniu delegacji do Katynia i Smoleńska – poinformował Michał Dworczyk.

Minister podkreślił, że wizyta odbędzie się w późniejszym terminie. Podziękował też wszystkim, którzy byli zaangażowani w jej przygotowanie.

Rzecznik MSZ Rosji Maria Zacharowa wczoraj informowała, że Polska zwróciła się z prośbą o wsparcie organizacji wizyty swej delegacji w Smoleńsku i Katyniu. Jak mówiła, Rosja jest w kontakcie ze stroną polską i pracuje nad tą kwestią, uwzględniając sytuację związaną z koronawirusem.

RIRM

drukuj