fot. flickr.com

M. Dworczyk: 18 nieprawidłowych odczynów poszczepiennych na blisko 190 tys. zaszczepionych

Na blisko 190 tys. zaszczepionych dotąd osób nieprawidłowych odczynów poszczepiennych było 18; proporcja wynosi jeden na około 10 tys. zaszczepionych – mówił w piątek Michał Dworczyk, szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień. Zaznaczył, że wszystkie te przypadki miały charakter lekki.

Michał Dworczyk był pytany w piątek w Polsat News, ile do tej pory było nieprawidłowych odczynów poszczepiennych po szczepieniu przeciwko COVID-19.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powiedział, że na blisko 190 tys. zaszczepionych do chwili obecnej osób nieprawidłowych odczynów poszczepiennych było 18. Jak dodał, to oznacza, że proporcja takich odczynów wynosi jeden na około 10 tys. zaszczepionych osób.

Podkreślił, że wszystkie przypadki miały charakter lekki; były to zaczerwienienia, ból w miejscu zaszczepienia czy lekko podwyższona temperatura.

„Nie było żadnego trudnego, ciężkiego przypadku” – podkreślił Michał Dworczyk.

Szef KPRM poinformował, że rząd będzie wszystkie dane sukcesywnie publikował na stronie [www.gov.pl/szczepimysie]. https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Jak wynika z dziennego raportu zamieszonego w piątek na Twitterze przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, do tej pory wykonano w Polsce 188 956 szczepień przeciw COVID-19; liczba dawek dostarczonych do Polski – 697 320; liczba dawek dostarczonych do punktów – 204 375; liczba zutylizowanych szczepionek – 238, liczba niepożądanych odczynów – 18.

https://twitter.com/szczepimysie/status/1347472053063081984

Michał Dworczyk mówił też, że Polska jest obecnie na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem tempa szczepień. Dopytywany o to, że na tle na przykład Izraela sytuacja nie wygląda już jednak tak dobrze, Michał Dworczyk zaznaczył, że my jako Polska jesteśmy uzależnieni od producentów.

„Zdecydowaliśmy się latem ubiegłego roku przystąpić solidarnie do zakupu szczepionek w ramach Unii Europejskiej. Komisja Europejska dokonała takiego zakupu i teraz szczepionki są solidarnie, równomiernie rozdzielane pomiędzy kraje Unii Europejskiej” – przypomniał szef KPRM.

Według niego, „w związku z tym nie możemy porównywać się do krajów poza unijnych, które same negocjowały z producentami zakup szczepionek. Mogły zakontraktować zupełnie inne ilości dawek”.

„My na to jako Polska nie mamy wpływu. To realizowała Unia Europejska, Komisja Europejska” – stwierdził pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, do której należą m.in. pracownicy ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków.

Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej: seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe oraz nauczyciele.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl