Luksemburg: wysłuchanie Polski ws. zmian w sądownictwie

W Luksemburgu odbywa się dziś wysłuchanie Polski w sprawie prowadzonej wobec naszego kraju procedury praworządności. Od jego rezultatu zależą dalsze kroki w ramach art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Na pytania unijnych ministrów odpowiada wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.

Dzisiejsze wysłuchanie Polski jest pierwszym w historii Unii Europejskiej. Dotychczas żadne państwo nie było w ten sposób przesłuchiwane. Stronę polską reprezentuje wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który tuż przed spotkaniem wyraził nadzieję, że to pierwsze i ostatnie takie wysłuchanie.

– W naszym przekonaniu ten proces powinien mieć bardzo określony scenariusz i powinien jak najszybciej się skończyć, bo i tak rozmawiamy o tym bardzo długo. Chcielibyśmy konkluzji tak szybko, jak to możliwe – mówił wiceminister.

W opinii premiera Mateusza Morawieckiego w brukselskim postępowaniu ws. rzekomego łamania praworządności w Polsce, zbyt dużo jest nieprawdziwych faktów i zbyt daleko idących interpretacji.

– Nasi przyjaciele i partnerzy z Europy Zachodniej nie wiedzą, jak wygląda rzeczywistość pokomunistyczna i postkomunistyczna, z którą my się zmagamy. Przyznaję, że dopiero po 25 latach pewne rzeczy można było robić, ale uważam, że trzeba reformować wymiar sprawiedliwości również dla podnoszenia jego efektywności. Przecież obywatele oczekują od nas tego, żeby postępowania sądowe były krótsze, nie były tak przewlekłe i -może to jest banalne, ale najważniejsze – żeby były sprawiedliwe – akcentował Prezes Rady Ministrów.

Polska polemizuje z tezami, które przedstawia Komisja Europejska, a dzisiejsze wysłuchanie stwarza polskiemu rządowi możliwość wytłumaczenia ministrom z krajów Wspólnoty zmian przeprowadzonych w polskim sądownictwie.

– Od dzisiaj pełną odpowiedzialność za to, co się będzie działo przejmują państwa członkowskie. W związku z tym oczekujemy od państw członkowskich detalicznej, szczegółowej, niezależnej, własnej analizy faktów, które przedstawimy w trakcie wysłuchania – wskazał Konrad Szymański.

– Pokazaliśmy wolę porozumienia, kompromisu przy jednoczesnej determinacji i zdecydowaniu w zakresie kontynuowania naszych reform w obszarze wymiaru sprawiedliwości – dodał premier Mateusz Morawiecki.

Nie wiadomo, czy jeszcze dziś – czyli po wysłuchaniu Polski – Rada Unii Europejskiej dokona podsumowania i przejdzie do głosowania. Od decyzji 4/5 Rady zależy, czy zostanie uruchomiony tzw. mechanizm sankcji wobec naszego kraju.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl