lukow.pl

Lubelskie: W Łukowie powstanie nowa elektrociepłownia za blisko 70 mln złotych

Niemal 70 mln złotych będzie kosztować budowa nowej elektrociepłowni w Łukowie. Miasto z ogrzewania węglem przejdzie na zieloną energię i ogrzewanie zrębkami. Budowa ma potrwać około dwa lata.

Elektrociepłownia będzie posiadała dwa bloki energetyczne o łącznej mocy blisko 16 megawatów termicznych, z których jeden będzie miał możliwość dodatkowej produkcji prądu elektrycznego.

Oprócz kotłów ciepła, w nowej elektrociepłowni powstanie także magazyn ciepła, układ oczyszczania spalin, z których też odzyskiwane będzie ciepło. Wybudowany zostanie 24-godzinny magazyn biomasy z ruchomą podłogą i zbiornik przeciwpożarowy o pojemności 500 metrów sześciennych.

Inwestycja pozwoli odejść miastu od ogrzewania tradycyjnym paliwem – węglem – i przejść na tzw. zieloną energię oraz surowiec, jakim są zrębki, czyli odpady drzewne i tartaczne. Budowę nowej elektrociepłowni przeprowadzi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łukowie.

Jak poinformował w piątek Tomasz Goławski, kierownik Referatu Promocji Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Urzędu Miasta Łuków, „budowa nowej elektrociepłowni pozwoli osiągnąć niższe rachunki ponoszone przez PEC, a w przyszłości da także możliwość sprzedaży energii na zewnątrz”.

„Inwestycja będzie miała także ważny aspekt społeczny, ponieważ przyniesie ożywienie gospodarcze w regionie, związane między innymi ze skupem surowców na potrzeby produkcji ciepła” – przekazał.

Po zakończeniu budowy dotychczasowa węglowa ciepłownia będzie funkcjonowała jako rezerwowa.

Do połowy 2022 r. zostanie ogłoszony przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj” na zrealizowanie inwestycji. Prace mają trwać około 2 lat, a finał realizacji zadania planowany jest na sezon grzewczy 2024/2025. Budowa elektrociepłowni realizowana jest w ramach projektu „Budowa ekologicznej elektrociepłowni w Łukowie” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu „Ciepłownictwo Powiatowe”. Na kwotę inwestycji składają się m.in. dotacja z NFOiGW, preferencyjna pożyczka na okres 20 lat i wkład własny PEC w wysokości około 350 tys. zł.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl