Łotwa: W wyniku kontroli ponad 100 pracowników infrastruktury krytycznej uznano za „potencjalnie nielojalnych” wobec państwa

Łotewskie służby bezpieczeństwa skontrolowały pracowników infrastruktury krytycznej pod kątem lojalności wobec państwa; ponad sto osób uznano za „potencjalnie nielojalnych” wobec Łotwy – pisze w poniedziałek portal LSM.

Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD) w tym roku skontrolowała ponad 4 tys. pracowników infrastruktury krytycznej Łotwy. Jak podkreśla LSM, po rozpoczęciu przez Rosję napaści na pełną skalę na Ukrainę łotewskie służby bezpieczeństwa dużo bardziej rygorystycznie oceniają lojalność pracowników obiektów infrastruktury wobec łotewskiego państwa.

Nie wiadomo, czy osoby, które uznano za „potencjalnie nielojalne”, wciąż pracują w obiektach infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo też, w jaki sposób prowadzone są takie kontrole – zaznacza LSM.

W minionym tygodniu łotewski Sejm (Saeima) w drugim czytaniu przyjął poprawki dające pracodawcy prawo do zwolnienia pracowników za nielojalność wobec Łotwy. Zmiany przepisów muszą być jeszcze przegłosowane w trzecim, ostatnim czytaniu.

LSM pisze, że po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę VDD przeprowadziła kontrolę prawie 8 tys. pracowników różnych przedsiębiorstw w kraju.

Już wcześniej na Łotwie prowadzono kontrole pracowników obiektów infrastruktury krytycznej i osób przebywających na ich terenie, ale w związku z rosyjską agresją liczba takich kontroli wzrosła. Osoby stojące na czele obiektów infrastruktury krytycznej same proszą o sprawdzenie niektórych pracowników.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl