twitter.com/KancelariaSejmu

Łotwa: Marszałek E. Witek wzięła udział w spotkaniu przewodniczących parlamentów z prezydentem Edgarsem Rinkeviczsem

Pomoc Ukrainie oraz przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie były wśród tematów niedzielnego spotkania przewodniczących parlamentów Polski, Łotwy, Litwy, Estonii, Niemiec i Ukrainy z prezydentem Łotwy, Edgarsem Rinkeviczsem.

Spotkanie polityków z nowo wybranym prezydentem Łotwy odbyło się na Zamku Ryskim. Marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek, uczestniczyła w nim wraz z przewodniczącymi parlamentów: Litwy – Viktorią Czmilyte-Nielsen; Estonii – Laurim Hussarem; przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy – Rusłanem Stefanczukiem, a także szefową niemieckiego Bundestagu – Baerbel Bas.

Politycy rozmawiali o współpracy dotyczącej pomocy Ukrainie i o szczycie NATO w Wilnie, który odbędzie się 11-12 lipca. Marszałek Elżbieta Witek poruszyła też kwestię roli Trójmorza m.in. w zacieśnianiu powiązań w Europie i rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki.

Elżbieta Witek wzięła też udział w obiedzie wydanym przez przewodniczącego łotewskiej Saeimy, Edvardsa Smiltensa. Wieczorem będzie natomiast oglądać finał łotewskiego festiwalu pieśni i tańca – odbywającej się co pięć lat imprezy wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Festiwal organizowany jest latem i trwa tydzień. Biorą w nim udział duże i mniejsze – głównie amatorskie – zespoły i grupy folklorystyczne z całego kraju. Śpiewacy i tancerze prezentują na sobie regionalne stroje. Podstawą występu jest wspólny śpiew chóralny oraz zsynchronizowana wieloosobowa choreografia na dużej przestrzeni.

W poniedziałek przed południem marszałek Elżbieta Witek weźmie udział w śniadaniu roboczym przewodniczących parlamentów Polski, Łotwy, Estonii, Litwy, Niemiec i Ukrainy. Ostatnim punktem wizyty marszałek Sejmu w Rydze ma być briefing prasowy przewodniczących parlamentów państw bałtyckich, Polski i Ukrainy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl