fot. PAP/EPA

Łotwa chce wzmocnić ochronę przygraniczną

Łotwa chce wykupywać od prywatnych właścicieli ziemię przy granicy z Rosją. Służby bezpieczeństwa przygotowują już ewidencję osób do których należy teren. Przygotowania potrwają do końca lipca.

W miejscu na granicy zostaną umieszczone urządzenia elektroniczne i kamery, które mają zwiększyć kontrolę. Łotwa chce w ten sposób stworzyć pas ziemi państwowej.

Prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej zauważa, że państwa podejmują takie działania wówczas, kiedy istnieje ryzyko agresji i naruszenia granicy.

– Chodzi tu nie tylko o przemyt, bo z przemytnikami łatwo się walczy za pomocą Straży Granicznej. Tu chodzi o zapobieżenie jakimś poważniejszym naruszeniom granicy np. przerzucaniem uzbrojonych grup dywersyjnych itd. Tego typu pas powinien pomóc w stworzeniu takiej osłony. To wszystko odbywa się w kontekście agresywnej polityki rosyjskiej. Różnego rodzaju stratedzy, geopolitycy wyrażali taką myśl, że Estonia i Łotwa – kraje nadbałtyckie, będą okupowane przez Rosję. O tym niedawno mówił Aleksander Dugin, bardzo wpływowy geopolityk i geostrateg rosyjski – powiedział prof. Romuald Szeremietiew.      

Władze łotewskie przewidują, że na wykup ziemi trzeba będzie przeznaczyć ponad 76 tysięcy euro. Natomiast koszt infrastruktury elektronicznej, szacuje się na 14 mln euro.

RIRM

drukuj