Łódź: Rozpoczął się ingres ks. abp. Grzegorza Rysia do łódzkiej archikatedry

W bazylice archikatedralnej w Łodzi rozpoczął się w sobotę przed południem ingres nowego metropolity łódzkiego ks. abp. Grzegorza Rysia, siódmego z kolei pasterza Archidiecezji Łódzkiej. W uroczystości biorą udział przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwo oraz wierni.

W procesji do bazyliki ks. abp. Rysiowi towarzyszył poprzedni metropolita łódzki – ks. abp Marek Jędraszewski, od stycznia piastujący urząd metropolity krakowskiego, oraz nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

Jednym z pierwszych obrzędów ingresu będzie odczytanie wydanej 14 września bulli papieża Franciszka oznajmiającej o mianowaniu ks. abp. Rysia metropolitą łódzkim.

Nowy pasterz Kościoła łódzkiego otrzyma z rąk nuncjusza apostolskiego pastorał, który jest symbolem jego władzy pasterskiej w diecezji. Jak podała łódzka kuria, będzie to oryginalne złocone insygnium infułatów łaskich z XVIII wieku, którym posługiwał się pierwszy biskup diecezji łódzkiej Wincenty Tymieniecki (1921-1934). Zabytek został odnaleziony i odrestaurowany staraniem ks. abp. Jędraszewskiego.

Wierni oraz duchowieństwo złożą przed nowym metropolitą homagium, będące aktem czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

Ks. abp Ryś jest siódmym metropolitą łódzkim, drugim – po ks. bp. Józefie Rozwadowskim – pochodzącym z Krakowa. Jego poprzednik ks. abp Marek Jędraszewski pełnił swoją posługę w Łodzi od 2012 roku; w styczniu br. został mianowany metropolitą krakowskim. Od tamtej pory metropolią łódzką kierował administrator diecezji ks. bp Marek Marczak.

Nowy metropolita łódzki ma 53 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Biskupem jest od 2011 r., a motto jego posługi to „Virtus in infirmitate” – „Moc w słabości”.

Dotychczasowa posługa kapłańska ks. abp. Rysia związana była głównie z Krakowem; tam również – na Papieskiej Akademii Teologicznej uzyskał doktorat, a potem habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl