Litwa: posłowie chcą, aby eksperci wypowiedzieli się ws. ustaw o pisowni nielitewskich nazwisk w litewskich dokumentach

Grupa litewskich posłów chce, by niezależni eksperci wydali opinię ws. projektów ustaw o pisowni nielitewskich nazwisk w litewskich dokumentach. Zgodnie z wnioskiem eksperci mieliby zostać wyłonieni w przetargu. Konkurs miałaby ogłosić kancelaria Sejmu Litwy.

Posłowie mówią, że dotychczasowe opinie litewskich instytucji państwowych nie były obiektywne ze względu na uzależnienie tych instytucji od polityków. Na zmianie opinii mogliby skorzystać m.in. Polacy mieszkający na Litwie, którzy od lat domagają się zmian w pisowni nazwisk.

Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk z sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą mówi, że każda inicjatywa, która doprowadzi do spełnienia oczekiwań Polaków, będzie cenna.

– Dla mnie podstawą jest wzajemny szacunek, jaki my w Polsce roztaczamy i respektujemy wobec mniejszości litewskiej. To jest coś naturalnego. Nasi partnerzy i przyjaciele powinni również to respektować i w tym kierunku iść. Zobaczymy, jak się to potoczy. Nie wiem, czy przetarg jest potrzebny. Chętnych znalazłoby się wielu, ponieważ polscy prawnicy również funkcjonują na Litwie. Wydaje mi się, że mógłby powstać bardzo sensowny i dobrze pracujący zespół, który w końcu po wielu latach mógłby tę sprawę wyjaśnić raz na zawsze – podkreśla Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Sejm w Wilnie od dawna zapowiada zajęcie się kwestią pisowni nazwisk, ale sprawa jest odwlekana. Eksperci wskazują, że może być to gra na zwłokę, obliczona na zmniejszenie się wśród posłów poparcia dla rozwiązania tego problemu.

Obecnie w litewskim parlamencie jest kilka alternatywnych projektów ustaw o pisowni nazwisk; jedne z nich, które popierają litewscy Polscy, przewidują zapis oryginalnego nazwiska na pierwszej stronie paszportu, inne – na dalszych stronach dokumentu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl