Libia: Zawieszenie broni między grupami walczącymi o lotnisko w stolicy 

Libijskie grupy walczące od kilku dni o kontrolę nad lotniskiem w stolicy kraju Trypolisie porozumiały się w sprawie zawieszenia broni i wyraziły gotowość na zawieszenie broni. Informację potwierdziły lokalne władze – poinformowała w piątek agencja Reutera.

– Strony konfliktu osiągnęły porozumienie w sprawie zawieszenia broni i przekazania kontroli nad lotniskiem komitetowi wyznaczonemu przez premiera (aby znaleźć pokojowe rozwiązanie) – powiedział w czwartek Mahmud al-Hatwisz, rzecznik rady miasta Zenten, skąd wywodzi się jedna z grup bojowników walczących o lotnisko. Druga pochodzi z Misraty.

Do porozumienia doszło w kilka godzin po tym jak ostrzał moździerzowy uszkodził budynek terminalu portu lotniczego.

Wcześniej w tygodniu władze w Trypolisie informowały, że w wyniku ostrzału zniszczona lub uszkodzona została większość samolotów znajdujących się na lotnisku.

Walki wokół lotniska zmusiły misję ONZ w Libii do „czasowego” wycofania z tego kraju swego personelu.

Starcia wokół lotniska wybuchły po wystosowaniu przez islamskie milicje na portalach społecznościach wezwania do wyparcia dawnych rebeliantów z Zenten z miejsc, które okupują oni w Trypolisie, w tym z lotniska położonego 25 km od miasta.

Od obalenia w październiku 2011 r. reżimu Muammara Kadafiego lotnisko w Trypolisie jest kontrolowane przez dawnych rebeliantów z Zenten, miasta oddalonego 170 km na południowy zachód od libijskiej stolicy. Zenten jest ważnym regionalnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym.

Do tej pory tymczasowym władzom Libii nie udało się rozbroić antyrządowych ugrupowań paramilitarnych, które nadal kontrolują w kraju wiele miejsc o strategicznym znaczeniu.

PAP

drukuj