Lewica chce ponownie sięgnąć do kieszeni Polaków poprzez wprowadzenie podatku tłuszczowego. Przedstawiciele branży mięsnej: To uderzy w sektor produkcji zwierzęcej
Branża mięsna krytykuje pomysł wprowadzenia podatku tłuszczowego. Podatek ten uderzy w sektor produkcji zwierzęcej – zwraca uwagę wiceprzewodniczący Zarządu Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny.
Nowy podatek to jedna z propozycji Lewicy na reformę systemu finansowania ochrony zdrowia.
Miałby objąć producentów wysokoprzetworzonej żywności, nadużywanej przez młodzież. Chodzi m.in. o mrożone pizze, chipsy czy wszelkiego rodzaju fast foody.
Ten pomysł krytykuje jednak branża mięsna. Producenci wskazali, że doprowadzi to do wzrostu cen wielu podstawowych produktów, na czym najbardziej ucierpią konsumenci.
Wiceprezes Zarządu Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, Jacek Zarzecki, zwrócił uwagę, że podatek ten kosztem Polaków ma ratować ochronę zdrowia. To droga w złą stronę, która z jednej strony nie oduczy złych nawyków żywieniowych, a z drugiej uderzy w branżę mięsną – zaznaczył.
– Nie tędy droga. W ten sposób nie poprawi się zdrowia obywateli, nie wyeliminuje się niezdrowych nawyków żywieniowych. To zaatakuje de facto także sektor produkcji zwierzęcej, produkcji mięsa, bo tłuszcz jest jednym z głównych składników mięsa. To jest nośnik smaku. Bez tłuszczu – trzeba sobie powiedzieć wprost – nie ma zdrowego odżywiania się. Oczywiście wszystko musi odbywać się w granicach zdrowego rozsądku. Ja mam nadzieję, że ten pomysł Lewicy, lewactwa, nie przełoży się na jakąś ustawę, ale patrząc na to, co robi Lewica czy też co robi partia Razem i jej pomysły, m.in. ostatni pomysł pana przewodniczącego Zandberga, żeby zlikwidować KRUS i żeby rolnicy płacili normalnie ZUS, jest pomysłem oderwanym od rzeczywistości – podkreślił Jacek Zarzecki.
Gdyby pomysł Lewicy wszedł w życie, to nowy podatek tłuszczowy mógłby objąć m.in. parówki, salami, boczek czy pasztety. Prezydent Karol Nawrocki w kampanii prezydenckiej zapowiedział, że nie podpisze żadnej ustawy podnoszącej podatki lub wprowadzającej nowe.
RIRM



