fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Lekarze i pacjenci podpisali porozumienie o współpracy

Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz organizacje zrzeszające pacjentów będą ze sobą współpracować. Instytucjom zależy, aby poprawić funkcjonowanie publicznego systemu ochrony zdrowia i rozwiązywania problemów dotyczących jego działalności. W tym celu podpisano list intencyjny.

Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz organizacje zrzeszające pacjentów wyraziły wolę współpracy i podpisały list intencyjny. Postanowiono współdziałać w obszarze reprezentowania interesów pacjentów pozostających pod opieką lekarzy rodzinnych.

– Spotkaliśmy się z pacjentami po to, żeby współpracować na rzecz spraw, które będą ich dotyczyły. Przede wszystkim, ażeby występować wspólnie na rzecz pacjentów, nie przeciwko – tłumaczył Michał Szutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Spotkanie miało m.in. unaocznić problem związany z często obecnym w polskim systemie ochrony zdrowia paternalistycznym podejściem do problemów pacjenta, ale nie tylko.

– Z takim problemem, który polega na fragmentaryzacji opieki, czyli pacjent korzysta z opieki wielu specjalistów, a nam lekarzom rodzinnym zależy na tym, aby opieka nad nimi była jak najbardziej szeroka, kompleksowa, aby udzielić pacjentowi świadczeń w jak największym zakresie – zaznaczył Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

W ramach współpracy zaplanowano m.in. organizację szkoleń dla lekarzy rodzinnych i pacjentów czy udział przedstawicieli organizacji pacjentów w konferencjach lekarzy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj