Kujawsko-pomorskie: ks. bp. Andrzej Suski honorowym obywatelem regionu

Ks. biskupowi diecezji toruńskiej Andrzejowi Suskiemu nadano tytuł honorowego obywatela regionu. Poniedziałkowa ceremonia odbyła się w trakcie uroczystej części sesji sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Ks. bp. Suski otrzymał najwyższe wyróżnienie w regionie, jako piąta osoba. Wcześniej władze województwa uhonorowały w ten sposób ks. kard. Józefa Glempa, matkę ks. Jerzego Popiełuszki – Mariannę Popiełuszko, Lecha Wałęsę i Rafała Blechacza.

Przyjmuję ten tytuł z wielką pokorą. Mam świadomość, że na to, co udało się zrealizować w diecezji toruńskiej, pracowało wiele osób. Jestem tutaj już 25 lat. Nie jest też tajemnicą, że obchodzę za kilka dni 75. urodziny, więc traktuję decyzję władz województwa jako prezent” – powiedział ks. bp Suski przed uroczystością nadania honorowego obywatelstwa regionu.

Ks. bp Andrzej Suski urodził się 24 grudnia 1941 r. w Płocku. W tym mieście zdobył wykształcenie, ukończył seminarium duchowne i otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował i doktoryzował się w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Instytucie Biblijnym. W 1992 r. stanął na czele powołanej do życia diecezji toruńskiej. Został jej pierwszym biskupem i stworzył od podstaw całą strukturę. W swoim pierwszym dekrecie zadecydował o utworzeniu diecezjalnego Caritas. W 1993 r. na mocy jego decyzji powstało Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu. Wspierał powstanie Wydziału Teologicznego na UMK, co urzeczywistniło się w 2001 r.

W laudacji na cześć uhonorowanego biskupa, marszałek województwa Piotr Całbecki podkreślał jego zasługi dla regionu. Wskazywał, że to „wybitny naukowiec”, „człowiek, który umiłował prawdę, także o drugim człowieku, przez co stał się bliski dla wielu z nas”. Marszałek dodawał, że ks. bp Suski przez lata posługi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego „zawsze wspierał jego integrację, a także budowę społeczeństwa tolerancyjnego, które nikogo nie wyklucza”.

Uhonorowany kapłan wspierał bądź decydował o powstaniu m.in. diecezjalnego archiwum akt dawnych, biblioteki, muzeum czy centrum kultury, działającego na Zamku Bierzgłowskim, a także Katolickiego Ośrodka Psychologiczno-Pastoralnego oraz Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Urzeczywistnieniem jego pomysłu stały się również cykliczne spotkania dyskusyjne „Colloquia Torunensia”, podczas których omawiane są ważne problemy etyczne i społeczne.

Wzrusza mnie to wyróżnienie. Gdyby nie współpraca z samorządami, to niewiele by się udało zrobić. Zwłaszcza w obszarze działań społecznych. Zawsze na sercu leżały mi trzy obszary: pomoc ludziom w potrzebie, kultura – szeroko rozumiana – a także dialog społeczny. Kościół w tej ostatniej mierze ma wiele do zrobienia i staje przed trudnymi wyzwaniami. Ogromnie się cieszę, że temat dialogu jest w Toruniu stale obecny, codziennie dyskutowany. Wyrażam nadzieję, że dobra współpraca, która toczy się od ćwierćwiecza, będzie nadal się rozwijała” – podkreślił w przemówieniu po odebraniu nagrody wyróżniony biskup.

Prezydent Torunia Michał Zaleski wskazał, że „kochać ludzi i ich łączyć – to treść posługi księdza biskupa”. Przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Ryszard Bober dodał, że „chcemy mu podziękować w roku, w którym obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski, za jego naukę, która przepełniona jest ważnymi dla nas wartościami”. Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn podziękował uhonorowanemu „za nieustanną życzliwość dla toruńskiej uczelni i stałą troskę o jej rozwój”.

W roku 1997, gdy nie byłem jeszcze marszałkiem, a nawet toruńskim radnym, uczestniczyłem w pielgrzymce do Watykanu. Wtedy po raz pierwszy mogłem osobiście spotkać papieża Jana Pawła II. Będę ten moment wspominał do końca życia i będzie mi się on kojarzył z księdzem biskupem, podobnie jak setkom ludzi, z którymi pielgrzymował. To oczywiście kwestia osobistych doświadczeń, ale jako marszałek muszę podkreślić rolę integrującą tej osoby, która w niełatwej rzeczywistości, w jakiej przyszło nam kształtować nasz region, robi wszystko, żeby stanowił on całość” – powiedział marszałek Całbecki.

Wcześniej ks. biskupowi Suskiemu przyznano tytuły honorowego obywatela Torunia, Lubawy, Jabłonowa Pomorskiego i Nowego Miasta Lubawskiego.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl