Kudrycka uderza w autonomię naukowców

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kpi z naukowców, którzy kwestionują rządową wersję przyczyn katastrofy smoleńskiej i uderza w Radio Maryja.

Wszystko to znalazło się z w opublikowanych na stronie internetowej resortu nauki przemyśleniach minister Barbary Kudryckiej nt. sumienności i sumieniu naukowca.

Wśród naruszeń etyki w nauce minister wymienia plagiat, sfabrykowane badania i nepotyzm. A obok wskazuje próbę zarażania studentów światopoglądem i z kpiną wymienia fizyków, którzy są: „gotowi przysiąc, że Tupolew został zestrzelony rosyjską rakietą w sztucznej mgle albo medioznawców twierdzących, że ojciec Rydzyk jest fundamentem demokracji w Polsce”.

To skandal; wypowiedź minister jest próbą ograniczenia wolności osoby, obywatela; uderza w autonomię nauczyciela akademickiego i uczelni a w ten sposób wraca do czasów PRL  – zwraca uwagę prof. Krystyna Czuba, wykładowca UKSW i WSKSiM.

Kiedy administracja państwowa usiłowała dyktować uczelniom programy i zobowiązania a nawet nakładać do podpisywania lojalek, w których była mowa co wolno a czego nie wolno, dziś sposobem administracyjnym i urzędniczym pani minister również próbuje pozbawić autonomii nauczania i wychowania. Nauczyciel to zawsze wychowawca i do tego jest zobowiązany wobec własnego sumienia, wobec dawania świadectwa prawdzie na tym też polega autorytet nauczyciela, że zawsze służy prawdzie niezależnie od tego, co mówią na ten temat ministrowie czy ich urzędnicy, bo służba prawdzie jest ponadczasowym zadaniem nauki uniwersytetu każdej wyższej uczelni, każdego naukowca i każdego nauczyciela – podkreślała prof. Krystyna Czuba

Prof. Krystyna Czuba przypomniała przy tym, że to Kościołowi przypada zaszczytny tytuł twórcy uniwersytetu, a o autonomię nauki i uniwersytetu Kościół walczył w różnych okolicznościach, bo taka jest jego powinność.

Prof. zaznaczyła też, że odważne poszukiwanie prawdy widać w mediach, których założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk, dlatego stwierdzenie, że jest ostoją demokracji w Polsce jest takim, pod którym warto się podpisać.

Ja również chciałabym się podpisać pod tym twierdzeniem, „że o. Tadeusz Rydzyk CSsR jest ostoją demokracji medialnej w Polsce”. To prawda; dlatego, że o. Tadeusz Rydzyk CSsR nie idzie na pasku poprawności politycznej, także wszystkie media związane z o. Tadeuszem  nie idą na pasku poprawności politycznej, ani też  politycznego dyktatu. Media te nieustannie i odważnie poszukują prawdy i prawdę przedstawiają niezależnie od sytuacji. Prawda jest fundamentem kultury demokratycznej więc o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Radio Maryja, TV Trwam, Nasz Dziennik w jakiś sposób są tą ostoją demokracji. Miejmy nadzieję, że tak będzie nadal –akcentowała prof. Krystyna Czuba.

Prof. Krystyna Czuba zwróciła się także z apelem do wszystkich środowisk akademickich o zaprotestowanie opinii minister Barbary Kudryckiej. Zdaniem prof. Czuby słowa minister są naruszeniem konstytucji. „Jest to próba ograniczenia wolności osoby, obywatela i nauki.” – akcentowała prof. Czuba.

– Proszę innych, aby pomyśleli o tym. Protesty są męczące i trudne, ale w takim czasie przyszło nam żyć, że nie możemy biernie przysłuchiwać się temu co jest przeciwko nam samym, temu co ogranicza naszą wolność, naszą tożsamość. Jest to konkretny apel do wszystkich środowisk naukowych. Róbmy wszystko by nam tej wolności nie odebrano – apelowała prof. Krystyna Czuba.

RIRM

drukuj