fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Ks. kard. St. Dziwisz: Powinniśmy dziękować za wolność

Polityczny spór nie powinien hamować rozwoju Polski – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz, który w Katedrze Wawelskiej przewodniczył Mszy św. za Ojczyznę.

Metropolita Krakowski przypomniał, że 97 lat temu odzyskaliśmy dar wolości. Opatrzność posłużyła się zbrojnym konfliktem między zaborcami, a w jego wyniku wyłoniła się wolna Polska – podkreślił Ksiądz Kardynał.

Jego Eminencja przestrzegł, że wolność jest darem kruchym – o czym w historii Polski przypomniały nazizm i bolszewizm. Metropolita zwrócił także uwagę, że i dzisiejszy świat jest niespokojny. Mówił o sytuacji na Ukrainie, a także prześladowaniu chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

W tym kontekście Ksiądz Kardynał stwierdził, że mimo ułomności naszej demokracji, powinniśmy dziękować za wolność.

– Patrząc na to, co się dzieje w otaczającym nas bliższym i dalszym świecie oraz niezależnie od wszelkich ograniczeń, braku naszej polskiej wolności i demokracji, powinniśmy dziękować za dar życia w wolnym kraju od 26 lat i za wszelkie dobro, jakie stało się naszym udziałem. Zdajemy sobie sprawę z politycznego sporu dzielącego nasz naród, i powinniśmy robić wszystko, aby nie był to spór jałowy, bezproduktywny, marnotrawiący ludzkie energie i możliwości rozwoju kraju – wskazał Ksiądz Kardynał.

Po Eucharystii ulicami Krakowa przeszedł patriotyczny pochód. Trasa marszu wiodła Droga Królewską z Wawelu na Plac Matejki.

– To święto, które jednoczy Polaków (…). Byłam ciekawa, jak Krakowiacy je obchodzą, jak odczuwają to święto ­- mówi jedna z uczestniczek krakowskiego marszu.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza uroczyście podniesiono flagę państwową. Odbyła się także uroczysta zmiana warty.

 RIRM

drukuj