fot. PAP/Rafał Guz

Ks. bp K. Nitkiewicz wzywa diecezjan do modlitwy i postu w intencji powołań kapłańskich

Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz wezwał wiernych diecezji sandomierskiej do modlitwy i postu w intencji powołań kapłańskich. „Bądźmy razem z młodymi przez modlitwę, dobrą radę, a przede wszystkim dając przykład życia bez reszty oddanego Bogu” – napisał w słowie do wiernych.

Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz zapowiedział w liście, że w środę 12 sierpnia we wszystkich kościołach ma się odbyć adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ordynariusz sandomierski zwrócił uwagę, że sierpień jest czasem, kiedy wielu młodych podejmuje decyzje związane z wyborem drogi życia.

„Są wśród nich powołani przez Chrystusa do służby w świętym kapłaństwie” – zwrócił uwagę ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.

Zachęcił, by wspierać młodych na drodze rozeznawania powołania.

„Bądźmy razem z nimi przez modlitwę, dobrą radę, a przede wszystkim dając przykład życia bez reszty oddanego Bogu” – napisał ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.

Zapowiedział, że dniem szczególnej modlitwy i postu w intencji powołań diecezji sandomierskiej będzie 12 sierpnia.

„Od godz. 12.00 do 13.00 wszyscy księża proboszczowie i rektorzy kościołów powinni również wystawić do publicznej adoracji Najświętszy Sakrament i animować ją razem z innymi kapłanami, klerykami, siostrami zakonnymi i wiernymi świeckimi” – napisał ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.

Według danych statystycznych, w 2019 r. przygotowanie do kapłaństwa w Polsce podjęło 494 kandydatów, w tym do seminariów diecezjalnych przyjęto 323 mężczyzn, o 92 mniej niż przed rokiem. Natomiast do seminariów zakonnych 171 osób, o 34 mniej, niż w roku 2018.

Najwięcej kandydatów zgłosiło się do Wyższego Seminarium Duchownego w diecezji tarnowskiej – 26. Drugie miejsce zajęła archidiecezja warszawska, gdzie zgłosiło się 15 młodych mężczyzn. Jeden kandydat zgłosił się natomiast do seminarium w diecezji drohiczyńskiej i diecezji olsztyńskiej. Po dwóch chętnych było w diecezji gliwickiej, sosnowieckiej, zamojsko-lubaczowskiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej.

Wśród męskich instytutów życia konsekrowanego największym zainteresowaniem wśród młodych Polaków cieszyli się jezuici, do których zgłosiło się 15 kandydatów. Na drugim miejscu znaleźli się kapucyni, gdzie było 14 chętnych do postulatu. Do dominikanów zgłosiło się w minionym roku 13 młodych. Z kolei tylko po jednym kandydacie miał Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich, Towarzystwo Świętego Pawła (pauliści) i Zakon Karmelitów Bosych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl