fot. Monika Bilska

Ks.  abp T. Kondrusiewicz wezwał do wstrzymania przemocy na Białorusi i podjęcia negocjacji

Ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz, arcybiskup mińsko-mohylewki, zaapelował we wtorek do protestujących i struktur siłowych na Białorusi o wstrzymanie przemocy i zaproponował zwołanie „pilnego okrągłego stołu”, aby to przy nim, a „nie na barykadach”, decydować o dalszym losie kraju.

„W minionych dniach staliśmy się świadkami napięcia, jakiego do tej pory nie było widać w naszej miłującej pokój i tolerancyjnej ojczyźnie” – napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi w apelu na portalu Catholic.by.

Zauważył, że doszło do starć między obywatelami i funkcjonariuszami struktur siłowych i że przelała się już pierwsza krew.

„Po raz pierwszy na współczesnej Białorusi brat podniósł rękę na brata” – podkreślił hierarcha.

Ks.  abp Tadeusz Kondrusiewicz dodał, że w kraju powtarza się „historia Kaina, który zabił swego brata Abla”.

Wezwał wszystkie strony konfliktu do wstrzymania przemocy i zaapelował o to, by „ręce stworzone do pokojowej pracy i bratniego powitania nie podnosiły ani oręża, ani kamieni”.

„Niech argument siły zostanie zastąpiony siłą argumentu, opartą na dialogu w prawdzie i wzajemnej miłości (…). Proponuję niezwłoczne zwołanie nadzwyczajnego okrągłego stołu, aby to przy nim, a nie na barykadach, decydować o dalszym losie naszej Ojczyzny” – napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi.

PAP

drukuj