fot. PAP/Rafał Guz

Krzewienie pamięci historycznej. W niedzielę odbyła się XII Rekonstrukcja Historyczna Bitew pod Tomaszowem Lubelskim i Katyński Marsz Cieni w Warszawie

W różnych zakątkach Polski odbywają się wydarzenia upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Dąbrowie Tomaszowskiej odbyła się XII Rekonstrukcja Historyczna Bitew pod Tomaszowem Lubelskim pt. „Ocalić od zapomnienia”.

Największe pancerne starcie Wojny Obronnej 1939 roku – tak określana jest Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim. W niedzielę w Dąbrowie Tomaszowskiej odbyła się rekonstrukcja historyczna przedstawiająca wybrane epizody walk z Niemcami i Rosjanami.

– W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 rekonstruktorów. Były pojazdy z epoki, czołgi, samochody pancerne. Zawsze na tę rekonstrukcję przybywają do nas grupy z całej Polski – wskazał Stanisław Koper, członek grupy rekonstrukcyjnej.

Jak mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, dzięki takim wydarzeniom młode pokolenie może dobrze poznać historię.

– Może poznać to, co buduje nas jako wspólnotę, co łączy jako wspólnotę – akcentował.

O pamięć historyczną dba Instytut Pamięci Narodowej.

W niedzielę wspólnie z Grupą Historyczną „Zgrupowanie Radosław” zorganizował Katyński Marsz Cieni w Warszawie.

Inscenizacja upamiętnia ok. 22 tys. polskich obywateli, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez Sowietów.

IPN przypomniał także o polskich bohaterach. Stąd ogólnopolski konkurs historyczno – plastyczny dla uczniów szkół podstawowych „Polscy piloci w Bitwie o Anglię”.

– Chcemy przede wszystkim przypomnieć młodym ludziom, zachęcić ich do zainteresowania się tym wydarzeniem, troszeczkę może nieco zapomnianym, będącym w cieniu innych rocznic, które przypadają w tym roku. Przypomnieć zarówno nazwiska znanych pilotów, ale przede wszystkim, czym była Bitwa o Anglie. Jaki udział mieli w niej Polacy, polscy piloci – mówił dr Grzegorz Łeszczyński z Instytutu Pamięci Narodowej.

Polakom do końca bitwy zaliczono dwieście trzy powietrzne zwycięstwa. O Anglię walczyło stu czterdziestu pięciu polskich lotników służących w dywizjonach 302 i 303 – przypomniał historyk Piotr Boroń.

– To nie było tylko bohaterstwo, to nie było tylko znakomite opanowanie maszyn, ale to czasem nawet przybierało formy takiego podniebnego cyrku, gdzie maszyny naszych lotników dokonywały cudów. Stad wspaniałe zwycięstwa nad Niemcami i ogromna ilość strąceń maszyn niemieckich – akcentował Piotr Boroń.

Praca plastyczna musi przedstawiać zmagania polskich pilotów. Można ją wykonać w dowolnej technice, np. kredkami, akwarelami czy wycinankami. Prace można wysyłać do 16 października.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl