PAP/Darek Delmanowicz

Krasiczyn: drugi dzień konferencji „Europa Karpat”

Na zamku w Krasiczynie trwa dwudniowa konferencja „Europa Karpat”. Spotkanie rozpoczęło się wczoraj, a dziś początek panelu dotyczącego historii i turystyki karpackiej zaplanowano na godz. 10.00.

W panelu poświęconym historii i turystyce karpackiej głos zabierze m. in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Następnie zaplanowano część poświęconą infrastrukturze Europy Środkowej – gościem panelu będzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W rozmowach na zamku w Krasiczynie udział biorą przedstawiciele państw Wyszehradu, a także m. in. Ukrainy oraz Rumunii.

Wczoraj zaprezentowano dokonania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina.

Program funkcjonuje z powodzeniem już od 15 lat – mówi Alicja Wosik-Majewska, kierownik polskiego oddziału programu.

– Ma za zadanie wspierać rozwój regionów przygranicznych po stronie polskiej, ukraińskiej i białoruskiej. W ciągu 15 lat funkcjonowania wsparł prawie 400 projektów kwotą ok. 400 mln euro, angażując w to ok. 1000 beneficjentów – podmiotów po obu stronach granicy. Ma służyć nie tylko rozwojowi tych ziem, ale także podniesieniu tzw. kompetencji ludzkich, abyśmy po zakończeniu tych projektów wszyscy więcej umieli – tłumaczy Alicja Wosik-Majewska.

Konferencja „Europa Karpat” odbywa się już po raz 22. Jej celem jest zacieśnianie współpracy państw Europy Środkowej na polu infrastruktury, kultury i nauki.

Inicjatorem spotkania oraz jego gospodarzem jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj