Kraje Bałkanów chcą surowszego podejścia do ubiegających się o azyl

Na piątkowym spotkaniu ministerialnym w Sarajewie przedstawiciele Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny wezwali UE, by pomogła w ograniczeniu liczby bezpodstawnie ubiegających się o azyl ich obywateli poprzez obniżenie im standardu warunków pobytowych.

Ministrowie wyrazili obawy, że napływ żądających azylu osób z ich państw może skłonić UE do wycofania się z obecnych porozumień o ruchu bezwizowym.

Parlament Europejski uchwalił w czwartek dopuszczalność czasowego zawieszania ruchu bezwizowego z tymi państwami, w odniesieniu do których w ciągu sześciomiesięcznego okresu nastąpił „istotny i nagły wzrost” liczby osób występujących bezpodstawnie o azyl. Ma to być jednak środek ostateczny, stosowany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych.

Decyzja PE może uderzyć przede wszystkim w Serbię, skąd pochodzi najwięcej osób, próbujących uzyskać azyl w UE bez wystarczających ku temu powodów. Są to przeważnie Romowie, którzy zdają sobie sprawę z tego, że ich wnioski o azyl zostaną odrzucone, ale także i z tego, że na czas ich rozpatrywania zostaną zakwaterowani w ośrodkach pobytowych w warunkach znacznie lepszych od tych, w jakich żyją w Serbii.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl