fot. twitter.com/prezydentpl

KPRP: Agata Kornhauser-Duda i Melania Trump przeciw cyberprzemocy

Wtorkowa rozmowa pierwszych dam Polski i USA Agaty Kornhauser-Dudy i Melanii Trump dotyczyła m.in. niebezpieczeństw, przed jakimi stoją młodzi użytkownicy nowoczesnych mediów – podała w środę Kancelaria Prezydenta.

We wtorek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wizytę w Białym Domu, gdzie spotkali się z prezydentem USA Donaldem Trumpem i pierwszą damą Melanią Trump. Po powitaniu w Gabinecie Owalnym odbyła się rozmowa par prezydenckich. Następnie obaj prezydenci rozmawiali w „cztery oczy”, a później odbyło się spotkanie delegacji. Prezydenci Polski i USA podpisali też dwustronną deklarację zatytułowaną „Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne”.

Jak czytamy na stronie internetowej KPRP, rozmowę „w cztery oczy” odbyły również pierwsze damy. Podczas spotkania Agata Kornhauser-Duda i Melania Trump rozmawiały o dziedzinach swojej działalności.

Rozmowa pań dotyczyła niebezpieczeństw, przed jakimi stoją młodzi użytkownicy nowoczesnych mediów” – napisano.

Polska pierwsza dama przybliżyła Melanii Trump wyniki raportu „Wilki i Owce w Internecie” dotyczącego zjawiska „hejtu” w sieci. Zwróciła uwagę m.in. na konsekwencję obraźliwych wpisów i podkreśliła rolę, jaką – w jej ocenie – odgrywają dorośli w kształtowaniu dziecięcego światopoglądu.

Małżonki prezydentów przyznały, że misją dorosłych obywateli jest przygotowywanie młodych ludzi do wyzwań stawianych im przez współczesny świat” – podkreślono.

Już 43 proc. młodych ludzi w Polsce doświadczyło nienawiści w internecie. W Stanach Zjednoczonych, w których ponad 80 proc. nastolatków korzysta regularnie z urządzeń mobilnych, a statystki pogarszają się z każdym rokiem, Melania Trump także apeluje o łagodzenie obyczajów w mediach społecznościowych” – wskazano na stronie KPRP.

Jak dodano, pierwsze damy „zgodziły się, że świat oglądany na ekranach telewizorów, komputerów i telefonów nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość”. Ich zdaniem „należy pamiętać o rozsądku w odbiorze treści”.

Melania Trump podzieliła się też z polską pierwszą damą założeniami inicjatywy „Be Best”, która koncentruje się na najważniejszych problemach, z jakimi zmagają się najmłodsi.

Misją >>BB<< jest nie tylko zachęcanie młodych ludzi do bycia najlepszymi w poszczególnych dziedzinach życia, ale także wpojenie im potrzeby dbania o zdrowie w kontekście fizycznym, emocjonalnym i społecznym. Program skupia się również na zagrożeniach spotykanych w sieci i zwalczaniu uzależnień od opiatów” – wyjaśniła KPRP.

Jak czytamy, pierwsze damy rozmawiały również o wpływie nauki języka ojczystego na wychowanie młodego pokolenia rodzin imigranckich.

Spotkanie pierwszych dam Melania Trump rozpoczęła od oprowadzenia Agaty Kornhauser-Dudy po Białym Domu.

Po spotkaniu polska pierwsza dama złożyła wizytę w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, gdzie mogła obejrzeć zbiory poloników, wśród których jest kolekcja 111 tomów życzeń przekazanych narodowi amerykańskiemu w 1926 roku przez Polaków z okazji 150. rocznicy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

PAP/RIRM

drukuj