fot. twitter.com

KPRM: W czerwcu ponad 140 tysiącom osób upłynie termin ważności dowodu osobistego

W czerwcu ponad 140 tysiącom osób upłynie termin ważności dowodu osobistego. Nieważny dowód to spory problem. Dlatego, aby go uniknąć, warto już teraz zawnioskować o nowy dokument – poinformował w poniedziałek w komunikacie Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej, wkrótce zniknie możliwość składania wniosku o nowy dowód osobisty przez internet.

„Od 2 sierpnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe unijne przepisy – wniosek o dowód będzie można składać tylko w urzędzie. Skąd takie zmiany? Wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.„ – napisano w informacji prasowej.

Brak możliwości ubiegania się o dowód przez internet – jak przypomniał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej w komunikacie – jest związana ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

„Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty” – czytamy w informacji prasowej.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane – napisano w informacji prasowej.

„Jeśli więc jesteś w grupie ponad 140 tysięcy osób, którym w czerwcu upłynie termin ważności dowodu osobistego – nie czekaj, działaj. O nowy dowód zawnioskuj online. Wystarczy skorzystać z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty. Znajdziesz ją na GOV.pl” – poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Do złożenia wniosku o dowód przez internet konieczny jest [profil zaufany] https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany – przypomniano w komunikacie. Trzeba także mieć zdjęcie, spełniające określone wymagania.

„Jeśli masz już profil zaufany i zdjęcie – kolejny krok to wizyta na portalu GOV.pl. Kiedy już tam będziesz – profilem zaufanym zaloguj się do konta Mój GOV (znajdziesz je w prawym górnym rogu ekranu). Po zalogowaniu, w spisie po prawej stronie, wybierz e-usługę Uzyskaj dowód osobisty” – napisano w informacji prasowej.

Wydanie nowego dowodu – jak przypomina KPRM – jest bezpłatne.

„Dokument, który będzie czekał w urzędzie to e-dowód z warstwą elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca 2019 roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów” – powiedział Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM, cytowany w komunikacie.

Zmiana zasad występowania o nowy dowód będzie miała inne konsekwencje.

„Na koniec jeszcze ważna informacja dotycząca wchodzących 2 sierpnia zmian: w związku z wejściem w życie nowych przepisów NIE będzie trzeba wymieniać ważnych dowodów osobistych. Będzie można z nich korzystać do czasu, aż minie ich ważność. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat” – napisano w informacji prasowej Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

PAP

drukuj