fot. twitter.com

Konieczne jest wprowadzenie systemowych rozwiązań, by doprowadzić do znacznego ograniczenia smogu

Smog to prawdziwa zmora polskich miast. Polska jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy. By doprowadzić do znacznego ograniczenia zjawiska smogu, konieczne jest wprowadzenie systemowych rozwiązań. Ważną rzeczą są pomiary smogowe.

W ostatnim czasie w większości polskich miast jakość powietrza jest alarmująco niebezpieczna i zagrażająca zdrowiu. Główna przyczyna smogu pochodzi z tzw. niskiej emisji z ogrzewania gospodarstw domowych. Najwięcej zanieczyszczeń powietrza bierze się z budynków mieszkalnych opalanych koksem, niskiej jakości węglem lub śmieciami, z transportu samochodowego, a także z przemysłu i elektrowni węglowych. W skład smogu wchodzą szkodliwe związki chemiczne i pochodzący zwykle ze spalania pył PM10. Jet on niekorzystny dla naszego zdrowia – powiedział prof. Cezary Orłowski, kierownik Katedry Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

– On generalnie występuje w powietrzu, występuje wszędzie, gdzie istnieją środowiska albo istnieją miejsca, w którym generują ten pył. Mówię o zakładach przemysłowych, mówię o dużych ośrodkach, w których z kominów i z innych emiterów wydobywa się ten pył. On przedostaje się do środowiska i tym samym przedostaje się do nas – zaznaczył prof. Cezary Orłowski.

Co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza – takich jak astma, obturacyjne zapalenie płuc, niewydolność oddechowa czy choroby układu krążenia – umiera w Polsce około 45 tys. ludzi.

– Wiemy doskonale, jak negatywnie wpływa na układ oddechowy. Wiemy również, w jaki sposób dostaje się do krwi. Im mniejsza frakcja, to znaczy in mniejsza średnica pyłu – mam na myśli pyły 2,5–1 – tym bardziej są one niebezpieczne dla naszego zdrowia – dodał kierownik Katedry Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Dlatego by doprowadzić do znacznego ograniczenia zjawiska smogu, konieczne jest wprowadzenie systemowych rozwiązań. Po pierwsze, musimy mieć świadomość tego, czym palimy. Warto się także zastanowić nad wymianą pieca.

– Należy zwracać uwagę na to, czym palimy, jakiego typu substancje są wykorzystywane w piecach, które mamy i stąd też działania na rzecz wymiany pieców na piece, które są bezpieczniejsze dla środowiska, ale też na inne rodzaje opału – zwrócił uwagę prof. Cezary Orłowski.

Ważna rzeczą jest także pomiar i stałe monitorowanie zanieczyszczenia.

– Obecnie dysponujemy znakomitymi urządzeniami pomiarowymi pozwalającymi nie tylko do tego, aby mierzyć poziom tego pyłu w kilku wybranych stacjach, ale praktycznie w miejscu dzięki zaawansowaniu węzłów internetu rzeczy – wskazał kierownik Katedry Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Walka ze smogiem to jeden z priorytetów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. W ramach programu Czyste Powietrze na termomodernizację w ciągu 10 lat przeznaczonych ma być od 25 do 30 mld zł.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl