fot. wikipedia.org

Komisja zaopiniuje odwołanie wiceszefów SKW

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zajmie się zaopiniowaniem wniosków szefa MON o odwołanie obu obecnych wiceszefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk. Dariusza Pilarza i płk. Macieja Hermela. Wiceszefowie SKW chcą odejść na własną prośbę.

Przewodnicząca komisji Elżbieta Radziszewska (PO) powiedziała w środę, że obaj zostali zaproszeni na posiedzenie, podczas którego posłowie będą przyjmowali opinie o ich odwołaniu. „To wniosek szefa MON złożony na ich prośbę. Zaprosiliśmy ich i będą uczestniczyli w czwartkowym posiedzeniu” – poinformowała Radziszewska.

Jak powiedział prasowy MON Jacek Sońta, szef MON skierował do zaopiniowania wnioski o odwołanie wiceszefów SKW, które otrzymał od obecnego pełniącego obowiązki szefa SKW. Po odwołaniu gen. bryg. Janusza Noska obowiązki szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego pełni ppłk Piotr Pytel. Premier odwołał Noska 9 października. Zdaniem szefa rządu Nosek nie zapewniał cichego, skutecznego i bezkonfliktowego działania służby. Pytel jest dyrektorem Zarządu Operacyjnego SKW, pracuje w służbach specjalnych od 1994 r., zaczynał służbę w ówczesnym Urzędzie Ochrony Państwa.

Media podawały, że odwołanie Noska i dalsze zmiany w SKW mogą mieć związek z konfliktem między nim a odpowiedzialnym za zakupy sprzętu i uzbrojenia wiceszefem MON gen. Waldemarem Skrzypczakiem. Jednak bezpośrednim powodem miał być niedostateczny nadzór nad bazą lotniczą w Malborku, gdzie według śledczych doszło do ustawiania przetargów na ochronę lotniska. 19 września Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo z zawiadomienia SKW ws. „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną”. Śledztwo zostało przekazane do prowadzenia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Media podały, że chodzi właśnie o Skrzypczaka, który zapewnił, że ani podczas służby w wojsku, ani późniejszej pracy w MON nie przyjmował jakichkolwiek korzyści majątkowych. Resort obrony nie podał powodów dymisji Noska, o którą wniósł szef MON. Według szefowej sejmowej speckomisji Elżbiety Radziszewskiej dymisja nie ma nic wspólnego z nieprzedłużeniem certyfikatu dostępu do informacji ściśle tajnych dla Skrzypczaka, ani z postępowaniem prokuratury ws. wiceministra. Odmiennego zdania jest opozycja. Premier mówił, że w sprawie odwołania Skrzypczaka od decyzji o nieprzedłużeniu mu certyfikatu dostępu podejmie decyzję po otrzymaniu rekomendacji od odpowiednich służb.

Zaznaczył, że ma zaufanie do ekspertów zajmujących się tą sprawą. „Jeśli otrzymam rekomendację na utrzymanie decyzji SKW, to ją podtrzymam. Jeśli otrzymam rekomendację, która przywróci gen. Skrzypczakowi dostęp do tajnych informacji, to przywrócę” – mówił. Gen. Nosek kierował SKW od lutego 2008 r. Sejmowa komisja zajmie się też w czwartek dwoma informacjami prezesa Najwyższej Izby Kontroli – o korzystaniu przez służby z billingów oraz o naborze do ABW, CBA, policji i straży granicznej.

PAP

drukuj