fot. PAP/EPA

Komisarz ONZ: Jestem przerażony doniesieniami o masowych grobach przy szpitalu Nasser w Strefie Gazy

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR), Volker Turk, wyraził przerażenie informacjami o zniszczeniu placówek medycznych Nasser i Al-Shifa w Strefie Gazy oraz odkryciu tam masowych grobów – podała we wtorek agencja Reuters.

Władze palestyńskie donoszą, że w ciągu ostatnich dni znaleziono ciała w masowych grobach na terenie szpitala w Chan Junis po tym, jak opuściły to miejsce wojska izraelskie.

„Niektóre z ofiar miały związane ręce, co oczywiście wskazuje na poważne naruszenie międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego. Wymaga to dalszego dochodzenia” – stwierdziła rzecznik OHCHR, Ravina Shamdasani.

Dodała, że Biuro Praw Człowieka ONZ pracuje obecnie nad potwierdzeniem palestyńskich doniesień dotyczących liczby znalezionych ofiar. Jak informują urzędnicy, w Nasser ekshumowano 283 ciała, a w Al-Shifa – 30.

Według doniesień mediów w grobach znaleziono ciała kobiet i osób starszych, które były zakopane pod stertami śmieci.

Wysoki komisarz Turk potępił izraelskie ataki na Strefę Gazy, które miały miejsce w ostatnich dniach. Jego zdaniem zginęły w nich głównie kobiety i dzieci. Po raz kolejny wyraził on zaniepokojenie możliwym atakiem na miasto Rafah przy granicy z Egiptem. W jego opinii może to doprowadzić do „kolejnych okrucieństw”.

„The Times of Israel” podał, że Palestyńczycy mieli chować zmarłych na terenie szpitala zarówno przed, jak i w trakcie działań wojsk izraelskich. Jak zaznaczono, Siły Obronne Izraela (IDF) nie zajmują się ciałami zabitych w Strefie Gazy.

Strona izraelska do tej pory nie skomentowała tych informacji.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl