fot. stat.gov.pl

Dane GUS: w marcu wzrosła sprzedaż detaliczna w cenach stałych

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu była wyższa niż przed rokiem o 6,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do lutego odnotowano wzrost o 14,2 procent.

GUS opublikował dane, według których sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu wzrosła o 6,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W porównaniu do lutego wzrosła ona o 14,2 procent.

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego powiedział, że konsumpcja w ujęciu rocznym poprawia się od trzech miesięcy.

– Szybko rośnie m.in. sprzedaż samochodów, paliw, żywności oraz farmaceutyków. Głównym motorem konsumpcji pozostaje szybki wzrost wynagrodzeń. W marcu było ono o 12 proc. większe niż przed rokiem, a po skorygowaniu o niską inflację oznacza to, że wzrost wartości przeciętnej pensji poprawił się w ciągu roku o prawie 10 proc. – to najwięcej w historii tego badania. Szybki wzrost wynagrodzeń daje Polakom przestrzeń zarówno na odbudowę oszczędności, jak i zwiększanie konsumpcji – wskazywał ekspert.

Poprawa koniunktury w Polsce oznacza też wzrost importu towarów.

– Już w lutym obserwowaliśmy znaczny wzrost importu odzieży, zabawek, czy chociażby mebli. Te trendy najprawdopodobniej nasilą się w kolejnych kwartałach wraz z dalszym ożywieniem konsumenta. Spodziewamy się, że znaczna poprawa wyników sprzedaży w Polsce, a wraz z nią oczywiście poprawa koniunktury gospodarczej, utrzyma się w naszym kraju przez co najmniej dwa najbliższe lata – zaznaczył Marcin Klucznik.

Od stycznia do marca sprzedaż wzrosła o pięć proc. licząc rok do roku.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl