Komenda WiN awansowana

Minister obrony awansował siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zamordowanych w 1951 r., na wyższe stopnie wojskowe – dowiedział się „Nasz Dziennik”.

– W związku z obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych pośmiertne awanse otrzyma siedmiu oficerów, uczestników walk o niepodległość po II wojnie światowej: jedna osoba na stopień pułkownika, dwie – podpułkownika, dwie osoby na majora i dwie na kapitana – informuje nas kmdr Janusz Walczak, dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON.

Awans dotyczy siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: ppłk. Łukasza Cieplińskiego, mjr. Adama Lazarowicza, por. Józefa Rzepki, kpt. Franciszka Błażeja, kpt. Józefa Batorego, por. Karola Chmiela i mjr. Mieczysława Kawalca. Wszyscy zostali rozstrzelani w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie 1 marca 1951 roku. Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia właśnie rocznicę wykonania na nich przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroków śmierci.

– Odczytanie aktów nadania nastąpi podczas obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie i Mielcu, natomiast uroczystości wręczenia aktów nadania awansów rodzinom odbędą się podczas odsłonięcia pomnika ku czci płk. Łukasza Cieplińskiego i jego podkomendnych – dodaje kmdr Walczak. Jego odsłonięcie planowane jest na listopad.

Wczoraj Bronisław Komorowski odznaczył 18 osób z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. – Trwaliście na posterunkach walki o wolność, o niepodległość, o suwerenność Polski – powiedział do zebranych prezydent.

Krzyżami z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości zostali odznaczeni: Zenon Kołodziejczyk, Jerzy Krupa, Jerzy Kruppe, Waldemar Nowakowski i Jan Ostański.

Krupa walczył w oddziale AK-WiN do marca 1947 r., potem założył w Dębicy grupę partyzancką o nazwie Tajna Organizacja Wojskowa Kresów. Po aresztowaniu był więziony przez kilka lat, a potem został wcielony do batalionu pracy w kopalni „Wujek”. Ostański walczył w oddziałach AK i WiN kpt. Stanisława Łukasika ps. „Ryś”. Nowakowski uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Trzynastu osobom wręczone zostały także Krzyże Orderu Krzyża Niepodległości. Poinformowano również o przyznaniu odznaczeń kolejnym 9 osobom.

Tadeusz Filipkowski, rzecznik Światowego Związku Żołnierzy AK, zapewnia, że jego środowisko stara się, aby odznaczenia otrzymali wszyscy zasługujący na to kombatanci.

– Być może są tacy, którzy, mimo że zasługują, jeszcze ich nie otrzymali, ale my prowadzimy prace za pośrednictwem swoich okręgów i środowisk. Jeżeli ktoś działa w środowisku, to ono występuje o to i wdrażane są procedury przyznawania odznaczeń i wyróżnień – mówi. – Są tacy, którzy świadomie mówią: było, minęło – zaznacza.

Zenon Baranowski

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl