fot. PAP/Marcin Bielecki

Kolejny projekt Instytutu Nowych Mediów: Odzyskanie przez Polskę niepodległości w światowej prasie

Z okazji Dnia Niepodległości, w ramach kolejnej odsłony projektu Instytutu Nowych Mediów „Opowiadamy Polskę światu” w światowej prasie ukazały się teksty o odzyskaniu niepodległości przez Polskę pióra prof. Wojciecha Roszkowskiego, Jarosława Szarka, Jana Rokity i Eryka Mistewicza.

Wszystkie artykuły tych autorów pojawiły się już w miniony weekend we francuskim dzienniku „L’Opinion”.

W środę tekst historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego pt. „O demokracji między narodami Europy. Casus – Polska” ukazał się m.in. w rosyjskim dzienniku „Niezawisimaja Gazieta”, hiszpańskim dzienniku „ABC”, włoskiej Geopolitica.info i argentyńskiej „Prensa Libre”. Prof. Wojciech Roszkowski, profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, autor publikacji na temat historii Polski XX wieku i Kawaler Orderu Orła Białego opisuje historię Polski i Europy Wschodniej po kongresie wiedeńskim w 1815 r. przez sytuację po I oraz II wojnie światowej aż do czasów powstania NSZZ „Solidarność”.

W wenezuelskim dzienniku „El Nacional”, algierskim „Liberte” i magazynie „The Postil” opublikowano zaś tekst Jana Rokity. Działacz opozycji demokratycznej, były poseł i szef klubu parlamentarnego PO pisze o polskim rozumieniu świata w tekście pt. „Jak różnie brzmią echa Wielkiej Wojny”.

Z kolei w mołdawskiej „Agorze” i na portalu agencji BasNews, zamieszczającej wiadomości z Kurdystanu, Iraku i Bliskiego Wschodu, ukazał się artykuł historyka i szefa IPN, Jarosława Szarka pt. „Niespożyty duch polski”.

„Cieszymy się, że bez wydawania środków, bez kupowania reklam, udało nam się <<Opowiedzieć Polskę światu>> piórami najwybitniejszych intelektualistów, historyków, liderów opinii” – powiedział Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.

„Obok tytułów z Francji, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Iraku, Wenezueli, Algierii czy Wielkiej Brytanii, cieszy nas też, że przedstawiliśmy polski punkt widzenia w Rosji, gdzie <<Niezawisimaja Gazieta>> opublikowała tekst prof. Roszkowskiego” – podkreślił.

Poprzednia edycja projektu „Opowiadamy Polskę światu” osiągnęła zasięg 554,9 mln odbiorców (emisja w mediach w 36 krajach świata) w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920, a na 40-lecie Solidarności – 1 mld 14 mln odbiorców (38 krajów).

„To zdecydowanie największe zasięgi polskich projektów promujących Polskę za granicą” – zaznaczył Eryk Mistewicz.

Szef Instytutu Nowych Mediów zauważył również, że „rośnie zainteresowanie Polską, ale też całą Europą Środkową”.

„Już teraz mamy prośby o teksty o polskiej gospodarce, o tym, jak radzimy sobie z epidemią. Zainteresowaliśmy historią przy okazji projektów w rocznice Bitwy Warszawskiej, Solidarności czy urodziny Jana Pawła II, co przekłada się na dobre relacje i zaciekawienie współczesną Polską” – dodał.

Projekt „Opowiadamy Polskę światu” przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

PAP

drukuj