Kolejny dzień nawałnic nad Polską

Zalane ulice, piwnice, uszkodzone dachy, połamane drzewa – to efekt nawałnic, które w czwartek przechodzą nad Polską. W woj. dolnośląskim wylała jedna z lokalnych rzekach podtapiając 10 gospodarstw. Tylko do godziny 18 strażacy interweniowali 1100 razy.

Czwartek to kolejny dzień intensywnych opadów i wichur nad Polską. Według meteorologów sytuacja ma poprawić się w nocy z czwartku na piątek; od piątku ma nie być burz i intensywnych opadów deszczu.

Obecnie – jeśli chodzi o opady – drugi stopień zagrożenia występuje w siedmiu województwach: dolnośląskim, lubuskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim; najwyższy stopień jest z kolei w woj. wielkopolskim. Tam, podobnie jak w części woj. dolnośląskiego – w ciągu doby może spaść 110 litrów wody na metr kwadratowy – powiedział rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

Zaznaczył, że obecnie w Wielkopolsce strażacy zmagają się z zalanymi ulicami, tunelami, piwnicami.

Mamy też jedno miejsce: miejscowość Sobin w woj. dolnośląskim gdzie wylała rzeka Kalinka podtapiając 10 gospodarstw – dodał.

Strażacy do godziny 18 wyjeżdżali do akcji 1100 razy.

Najczęściej było to wypompowywanie wody z zalanych ulic i piwnic oraz usuwanie połamanych drzew – powiedział Frątczak.

Jak dodał najwięcej takich interwencji było w woj. dolnośląskim i w Wielkopolsce. Frątczak dodał, że nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

To kolejny dzień intensywnych opadów nad Polską. W środę strażacy wyjeżdżali do akcji ponad 1100 razy.

W samej Warszawie skutki nawałnic usuwało 150 strażaków, 30 wozów strażackich. Sytuacja wraca do normy, ale w wielu rejonach Polski nadal pada – dodał Frątczak.

Na południu Warszawy w środę podtopione zostały dwie stacje metra, Instytut Onkologii, Centrum Zdrowia Dziecka, dziesiątki ulic, podziemne garaże. Z kolei w woj. łódzkim silny wiatr uszkodził w środę 68 dachów.

W Gdańsku w czwartek wieczorem ze względu na nasilające się opady deszczu, wichurę i podtopienia zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Piotra Kowalczuka – poinformowała kierownik Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Emilia Salach.

Do północy pomorscy strażacy wypompowywali wodę w prawie 240 miejscach – woda zalała wiele ulic, piwnic i garaży. Zgłoszono także 112 wiatrołomów, nikt nie został poszkodowany. Trudne warunki pogodowe skomplikowały m.in. ruch na lotnisku w Gdańsku: część lotów odwołano, niektóre były opóźnione, a kilka samolotów skierowano do lądowania m.in. w Bydgoszczy i Modlinie.

Strażacy apelują, by podczas nawałnic zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

Zabezpieczmy okna; jeśli wychodzimy z domu, zamknijmy je. Usuńmy z balkonów, parapetów przedmioty, które mogą podczas wichur spaść – przykładowo donice, parasole. Jeśli jedziemy autem i intensywnie pada deszcz, zwolnijmy, a nawet zatrzymajmy się i przeczekajmy nawałnicę. Jeśli jesteśmy poza domem, nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami linii energetycznych czy wiatami – przypomniał Frątczak.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl