fot. PAP/EPA

Kolejne rozmowy w sprawie przesyłu rosyjskiego gazu przez Ukrainę

W Brukseli dojdzie dziś do kolejnych trójstronnych rozmów między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską w sprawie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę od 2020 roku. Poprzednie rokowania z udziałem ministrów energetyki Rosji i Ukrainy zbliżyły stanowiska stron, ale podczas nich nie doszło do porozumienia.

Umowa tranzytowa pomiędzy Ukrainą a Rosją wygasa z końcem bieżącego roku. Kijów obawia się, że jeśli do tego czasu nie dojdzie do porozumienia z Moskwą, to Rosjanie wstrzymają lub ograniczą dostawy błękitnego paliwa na Ukrainę.

Na tym, aby do tego nie doszło, zależy zarówno Ukraińcom, jak i Polsce oraz krajom Europy Zachodniej – mówił pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej minister Piotr Naimski.

– To jest interes wszystkich, także i nas w Polsce, ale również zachodniej Europy. Te rokowania są trudne i związane z zabezpieczeniem na przyszłość tego przesyłu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. To jest kwestia przychodów Ukrainy, ale to także kwestia polityczna, bo dopóki Rosjanie są zainteresowani tym tranzytem, to będą także przejęci kwestią stabilizacji politycznej, a na tym wszystkim zależy, jest to więc także nasz polski interes. Miejmy nadzieję, że te rozmowy zakończą się sukcesem, a ta umowa zostanie podpisana – powiedział minister Piotr Naimski.

Prezydent Rosji Władimir Putin dopuścił przedłużenie kontraktu z Ukrainą, uzależniając jego długość od wdrożenia przez Kijów regulacji unijnych.

Ukraina powinna zrealizować zalecenia trzeciego pakietu energetycznego UE i powołać przed 2020 rokiem niezależnego operatora gazociągów.

Na wrześniowych rozmowach strony zgodziły się, że umowa powinna opierać się na prawie UE oraz że ważne jest, by ukraiński Naftohaz był rozdzielony, i wydzielono z niego nową spółkę do obsługi tranzytu gazu przez Ukrainę.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl