fot. facebook.com/KoalicjaEuropejska/

Kolejne podmioty dołączą dziś do Koalicji Europejskiej

Do Koalicji Europejskiej dołączą nowe partie i środowiska polityczne. Dziś ma odbyć się prezentacja tych podmiotów. Koalicję tworzą obecnie: PO, PSL, SLD, .N i Zieloni.

O planach jej rozszerzenia informował w ub. tygodniu lider Platformy Grzegorz Schetyna. Według zapowiedzi prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Koalicja na pewno powiększy się o Unię Europejskich Demokratów. Z informacji PAP wynika też, że wejdą do niej Komitet Obrony Demokracji i kilka drobnych ugrupowań współpracujących z SLD.

Dr Grzegorz Piątkowski uważa jednak, że liczniejsza Koalicja nie oznacza silniejszej opozycji. Zdaniem politologa, jej liderzy zostaną odpowiednio rozliczeni przez wyborców.

– Dalsze poszerzenie Koalicji Europejskiej, koalicji nienawiści, nie ma szans, ponieważ widzimy wielki rozdźwięk pomiędzy bardziej lewicowymi ugrupowaniami – i w kwestiach ekonomicznych, i społecznych – a tymi, które jeszcze zachowały resztki rozsądku, choć nielicznymi osobami w KE. Dlatego wyborcy, którzy będą stali przed ewentualnością zagłosowania na KE składającą się z tak różnych osób, połączonych właściwie tylko i wyłącznie nienawiścią do Zjednoczonej Prawicy, zostaną całkowicie zdezorientowani. Nienawiść, niechęć i rządza władzy motywują kolejne osoby i kolejne podmioty włączające się do Koalicji Europejskiej – wskazuje dr Grzegorz Piątkowski.

Porozumienie o rozszerzeniu Koalicji Europejskiej nie będzie miało wpływu na kształt list kandydatów do PE, te bowiem już dawno są zamknięte. Nie zmienia się też struktury Koalicji – nadal głównymi i równoprawnymi podmiotami będzie pięć formacji założycielskich – PO, PSL, SLD, .N i Zieloni.

Przypomnijmy, Koalicja Europejska została powołana pod koniec lutego z myślą o zbliżających się wyborach do europarlamentu. Te odbędą się w Polsce 26 maja.

RIRM

drukuj