PAP/Tytus Żmijewski

Kolejna odsłona projektu „Mistrzynie w szkołach”

Pod okiem mistrzyń setki dziewcząt brały udział w zajęciach sportowych we Włocławku. Imprezę zorganizowała Fundacja Otylii Jędrzejczak.

Wielkie mistrzynie mają moc przyciągania.

– Takie mistrzynie to jest bardzo duże zachęcenie na takie zajęcia – mówiły uczestniczki zajęć.

Julka i Zosia chętnie chodzą na WF. Ale ich rówieśniczki, właśnie jako nastolatki, często rezygnują z lekcji.

– Próbujemy je namawiać na chodzenie na WF, bo to jest dla zdrowia i dla nich samych – wskazują.

I dostrzegła to Fundacja Otylii Jędrzejczak, która rusza z kolejną odsłoną projektu pod hasłem „Mistrzynie w szkołach”.

Na zaproszenie Otylii Jędrzejczak odpowiedziały gwiazdy sportu. Wśród nich zwyciężczyni Pucharu Świata Natalia Maliszewska, dla której inspiracją – jak sama mówiła – była starsza siostra.

– To ona otwierała te furtki, które teraz ja gdzieś tam cały czas przeskakuję – podkreślała Natalia Maliszewska, zwyciężczyni Pucharu Świata w short tracku.

– U mnie to był przypadek, a że Natalka była młodsza, mamy jeszcze młodszego brata. I tak to zostało w rodzinie. Poszliśmy w sport i jak widać chyba wyszło dobrze – akcentowała Patrycja Maliszewska, mistrzyni Europy w short tracku.

Joanna Mendak sięgała po medale igrzysk paraolimpijskich. Zaczęła pływać, bo jak sama mówiła, zmusiła ją do tego sytuacja. Nie poddała się.

– Ja akurat przez swoją niepełnosprawność potrzebowałam gdzieś tam jakiejś aktywności fizycznej i niekoniecznie lubiłam zajęcia z fizjoterapeutą. Jakieś 20 lat temu, więc pomysłem były zajęcia na pływali – wskazywała Joanna Mendak, wielokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich.

Sportowe mistrzynie chcą być inspiracją dla dziewczyn, które już jako nastolatki uciekają z lekcji WF-u. I ten cel udaje się osiągnąć.

– Kilka dziewczyn dzięki mojej obecności zaczęło uprawiać sport, niekoniecznie wioślarstwo, ale sport – akcentowała Magdalena Fularczyk-Kozłowska, mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro (wioślarstwo, 2016).

Pozytywne sygnały docierają też do Fundacji Otylii Jędrzejczak.

– Mamy taki pozytywny feedback, że dziewczynom się chce, że one zupełnie inaczej podchodzą do tego aspektu życia – mówiła Otylia Jędrzejczak. mistrzyni olimpijska z Aten (2004).

Tegoroczną edycję projektu „Mistrzynie w szkołach” rozpoczęły zajęcia we Włocławku. Kolejne przystanki to Starogard Gdański i Kraków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj