fot. flickr.com

Koalicja rządowa nadal zjednoczona. Opozycja straciła możliwość obwiniania ZP o blokowanie środków z UE

Zjednoczona Prawica kolejny raz udowodniła, że kroczy dalej razem. Opozycja ma kłopoty, ponieważ nie może już obwiniać Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski za blokowanie unijnych środków.

Zjednoczona Prawica wygrała w czwartek dwa kluczowe głosowania. Przyjęła prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym i odrzuciła wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro.

Solidarna Polska miała wiele uwag do prezydenckiego projektu zmian w Sądzie Najwyższym, przez co nie chciała go poprzeć. Spór w koalicji rządzącej trwał przez kilka tygodni. Podczas prac w sejmowej komisji sprawiedliwości udało się jednak znaleźć kompromis. Ustawę uzupełniono o poprawki zarówno SP, jak i PiS.

– Potrzebna jest współpraca, często trudna oczywiście, w ramach Zjednoczonej Prawicy po to, żeby działać lepiej w interesie Polski i Polaków – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski z Solidarnej Polski.

Liberalno-lewicowa opozycja kolejny raz musiała pogodzić się z porażką.

– PiS wybrało jako partnera do rozmów na temat praworządności, obecności w Unii Europejskiej, znanego eurosceptyka – stwierdziła poseł Lewicy, Magdalena Biejat.

Opozycja przekonywała, że spór o Sąd Najwyższy w Zjednoczonej Prawicy doprowadzi do jej rozłamu.

– Takie myślenie mogli mieć tylko ludzie nierozsądni, nierozważni, bo ktoś, kto obserwuje scenę polityczną (a politycy opozycji nawet w niej uczestniczą) powinien wiedzieć, że Zjednoczona Prawica nie rozpada się z błahych powodów – zwrócił uwagę politolog, dr Piotr Gawryszczak.

Z kolei poseł Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej uważa, że kolejność głosowań była nieprzypadkowa. Najpierw Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, a dopiero później utrzymał ministra Zbigniewa Ziobro na stanowisku.

– Trzeba było zawrzeć układ z panem Ziobro: „My Cię obronimy przed wotum nieufności, ale Ty musisz odpuścić” – mówiła polityk.

Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe twierdzi, że to Zbigniew Ziobro rozdaje karty.

– Przejął kontrolę nad Zjednoczoną Prawicą. Przejął kontrolę nad rządem – stwierdził lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Mimo krytyki opozycji, to Zjednoczona Prawica kolejny raz wychodzi z kryzysu i przyjmuje kolejne ustawy.

„Wciąż mamy większość, a koalicja jest stabilna” – zapewnił poseł Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości.

– Nie jesteśmy jedną formacją. Nawet w ramach Prawa i Sprawiedliwości nie zawsze w każdej sprawie wszyscy mają takie samo zdanie. Natomiast to, co jest ważne, to to, żebyśmy zawsze szukali wspólnego mianownika, żebyśmy zawsze osiągali kompromis – zwrócił uwagę.

Tymczasem opozycję dzieli dyskusja nad startem w kolejnych wyborach parlamentarnych. Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk chce jednej listy. Jednak podczas Kongresu Programowego Platformy brakowało propozycji programowych. W zamian prezentowano doraźne postulaty. Najwięcej czasu poświęcono krytyce rządu.

– Dzisiaj mamy państwo, które nikomu nie pomaga. Ale jest to za to państwo, które chce urządzić nam nasze życie wedle modły, jaką sobie tam wymyślili – mówił były premier.

Ponadto karta, którą opozycja grała od miesięcy, czyli proeuropejskość i rzekome blokowanie przez PiS pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, odchodzi do lamusa. Jak poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki, doszło do porozumienia, a środki trafią do Polski.

– W przyszły czwartek, 2 czerwca, przyjedzie tutaj przewodnicząca Komisji Europejskiej na podpisanie kamieni milowych związanych z KPO – oznajmił szef rządu.

Od realizacji kamieni milowych będzie zakażała wypłata środków w ramach KPO – przypomniał ekonomista, dr Marcin Kędzierski.

– Nie jest powiedziane, że państwa członkowskie Unii Europejskiej nie zablokują nam kolejnych transz. Pamiętajmy, że to jest w sumie 24 mld euro grantów, a teraz otrzymamy jedynie część tych środków – wskazał dr Marcin Kędzierski.

Europejski Fundusz Odbudowy powstał, aby pobudzić gospodarkę na Starym Kontynencie po pandemii koronawirusa. Na zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy Polska czekała ponad rok.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl