Kirgistan: opozycjonista oskarżony o planowanie przewrotu

Służby bezpieczeństwa w Kirgistanie poinformowały w sobotę, że zatrzymały opozycyjnego parlamentarzystę na dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi w tym kraju. Deputowanego oskarżono o planowanie masowych rozruchów i przewrotu.

Deputowany Kanatbek Isajew, zwolennik głównego kandydata opozycji na prezydenta, byłego premiera Omurbeka Babanowa, spiskował z grupami przestępczymi, żeby przeprowadzić rozruchy podczas wyborów prezydenckich 15 października i po ich zakończeniu – podały w oświadczeniu kirgiskie służby bezpieczeństwa GKNB, na które powołuje się agencja Reutera.

Więcej szczegółów nie ujawniono.

Babanow jest liderem kirgiskiej partii opozycyjnej Respublika-Ata Dżurt.

Obecny prorosyjski prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew zgodnie z konstytucją nie może ubiegać się o reelekcję. Jego partia, Socjaldemokratyczna Partia Kirgistanu (SDPK), popiera w wyborach Suronbaja Dżinbekowa, który w sierpniu podał się do dymisji ze stanowiska premiera, by móc walczyć o fotel prezydencki.

Isajew znalazł się wśród osób, którym odmówiono startu w wyborach z powodu niedostarczenia wymaganej liczby 30 tysięcy podpisów poparcia.

Zgodnie z konstytucją z 2010 roku głową państwa w Kirgistanie jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na jedną 6-letnią kadencję.

Kirgistan liczy około 6 milionów mieszkańców. Większość z nich stanowią muzułmanie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl