Kielce: Rozbito grupę przestępczą nielegalnie handlującą papierosami

Międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się nielegalnym handlem papierosami, rozbili funkcjonariusze kieleckiego Centralnego Biura Śledczego Policji i kieleccy celnicy. W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach zatrzymano 11 osób. Zabezpieczono ponad 22 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Jak poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej prokurator okręgowy w Kielcach Dariusz Dryjas, do zatrzymań doszło 13 marca. Zatrzymani to pięciu Polaków i sześciu Ukraińców w wieku od 25 do 48 lat. Tego dnia znaleziono i zabezpieczono ponad 22 mln papierosów.

„Z tego, co wiem, jest to największa ilość papierosów znaleziona w tym roku w Polsce i jedna z większych w ostatnich latach” – powiedział Dariusz Dryjas.

Oprócz papierosów zabezpieczono trzy ciężarówki, które były przygotowywane do załadunku towaru, maszynę do pakowania papierosów, profesjonalne urządzenia do zagłuszania sygnałów radiowych, środki łączności i pieniądze.

Jak opisywał prokurator, członkowie grupy kupowali „za wschodnią granicą” papierosy, przemycali je do Polski i sprzedawali w Polsce i w krajach Europy Zachodniej. Grupa działała co najmniej od czerwca 2017 roku do około połowy marca 2018 roku. Przemycane papierosy były przewożone do magazynów w województwach mazowieckim i świętokrzyskim. Tam były przepakowywane do kartonów po innym towarze, po czym ciężarówkami rozwożono je do odbiorców, którzy potem papierosy sprzedawali.

„Papierosy nie posiadały polskich znaków akcyzy. Z tytułu obrotu nimi nie były odprowadzane jakiekolwiek należności publiczno-prawne” – dodał Dariusz Dryjas.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty: 36-letni Polak – kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, pozostałe 10 osób – udziału w tej grupie, a także popełnienia przestępstw paserstwa akcyzowego i celnego. Dziewięć osób na wniosek prokuratury zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd. Wobec dwóch podejrzanych śledczy zastosowali poręczenia majątkowe, dozór policji i zakazy opuszczania kraju.

Naczelnik zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Kielcach mł. insp. Marek Kasztelan powiedział, że na trop działalności grupy funkcjonariusze wpadli w czerwcu ubiegłego roku. Zaczęli wówczas współpracę z kielecką Izbą Administracji Skarbowej.

„Ustalono pięć miejsc na terenie Kielc, Radomia i powiatu radomskiego, gdzie te wyroby tytoniowe były przepakowywane w opakowania zastępcze” – poinformował naczelnik.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Sławomir Podkówka powiedział, że papierosy były przepakowywane do opakowań zupek chińskich w taki sposób, żeby zgadzała się kubatura i waga towaru.

„Udało nam się zaskoczyć osoby, którym wydawało się, że wystarczy przejechać przez granicę i już są bezpieczne. Tymczasem papierosy ujawniono nie na granicy, tylko w wewnętrznym województwie” – dodał Sławomir Podkówka.

Dyrektor podał, że na ponad 25 mln zł uszczupleń podatkowych, wynikających z działalności grupy, składa się: ponad milion złotych z cła, niemal 20 mln zł z akcyzy oraz podatek VAT – ponad 5 milionów złotych. To straty tylko z obrotu z zabezpieczonym dotychczas towarem. Szacowana wartość rynkowa tych papierosów to ponad 15,5 milionów złotych.

Prokurator Dariusz Dryjas dodał, że – biorąc pod uwagę okres, w jakim grupa działała – można się spodziewać, iż straty Skarbu Państwa z jej działalności były znacznie większe. Zaznaczył, że straty poniosły także budżety państw, do których papierosy były wywożone.

Dariusz Dryjas ocenił, że rozbicie grupy nie byłoby możliwe bez dobrej współpracy i koordynacji działań kieleckiego CBŚP i Izby Administracji Skarbowej, a później także prokuratury.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 24 tys. euro i 118 tys. zł oraz mienie o szacowanej wartości ponad 100 tysięcy złotych. Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl