Kerry na spotkaniu ministrów OBWE: Rosja nie powinna się izolować

Rosja nie powinna izolować się poprzez swe działania – oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry na spotkaniu ministrów OBWE w Bazylei. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, mówiąc o Ukrainie, zaznaczył, że Moskwa opowiada się za kontynuowaniem procesu mińskiego.

Na czwartkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw OBWE Ławrow zaznaczył, że próby prowadzenia negocjacji w innym formacie, bez udziału przedstawicieli tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, są nie do przyjęcia i przeciwskuteczne.

„Cała nadzieja w przestrzeganiu protokołu z Mińska” – oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji. Uznał, że tylko dialog może mieć pozytywne rezultaty. „Nie pozwolimy, by protokół miński spotkał ten sam los, co poprzednie umowy” – dodał, nawiązując do dokumentów z lutego i kwietnia, które nie zostały wprowadzone w życie. Wrześniowa umowa z Mińska, zakładała m.in. całkowite wycofanie do Rosji personelu i sprzętu wspierającego rebelię na wschodzie Ukrainy oraz uwolnienie wszystkich zakładników.

Kerry podkreślił, że Moskwa nie przestrzega „porozumienia, które wynegocjowała i podpisała”, nawiązując właśnie do porozumienia z Mińska.

„Szkodzi to jej (Moskwy) wiarygodności, a rosyjscy obywatele muszą płacić za to cenę gospodarczą i ludzką” – dodał. „Setki rosyjskich żołnierzy walczyło i zginęło w kraju, w którym nie mają prawa przebywać” – zaznaczył Kerry. „Społeczność międzynarodowa jednomyślnie potępia akty przemocy, które wywołały tyle niepotrzebnego cierpienia na Ukrainie. Ale przemoc trwa” – dodał sekretarz stanu USA.

Jego zdaniem Moskwa może odbudować zaufanie, wycofując poparcie dla separatystów na wschodzie Ukrainy. „Stany Zjednoczone i kraje, które popierają suwerenność Ukrainy, nie szukają konfrontacji. Nie mamy ani zamiaru ani ochoty widzieć, jak Rosja izoluje się przez własne działania” – powiedział Kerry.

„Jesteśmy przekonani, że Moskwa może odbudować zaufanie i dobre relacje, jeśli pomoże uspokoić wzburzone wody, jeśli teraz podejmie kroki, by wdrożyć porozumienie z Mińska” – dodał Kerry.

Rosja powinna „wycofać rosyjską broń i bojowników ze wschodu Ukrainy”, wykorzystać swe wpływy, by separatyści uwolnili wszystkich jeńców i umożliwić misji OBWE w większym niż dotychczas stopniu nadzorowanie rosyjsko-ukraińskich przejść granicznych w strefie konfliktu.

„Nikt nie wychodzi zwycięsko z tej konfrontacji” – podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji. Ubolewał, że Rosja wciąż „dostarcza nową broń i wsparcie uzbrojonym separatystom”, naruszając swoje międzynarodowe zobowiązania.

Jak podało polskie MSZ, w środę podczas nieformalnej kolacji ministrów przedstawiono sprawozdanie z działalności misji obserwacyjnej na Ukrainie oraz wysiłków OBWE na rzecz rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie. Podkreślono wagę przestrzegania porozumień mińskich.

Dla szefa polskiej dyplomacji Grzegorza Schetyny sesja ministerialna w Bazylei była też okazją do serii spotkań dwustronnych. Schetyna rozmawiał z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkinem, szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz ministrem Ławrowem. Rozmowy dotyczyły stosunków dwustronnych oraz kalendarza spotkań na najbliższe miesiące – poinformował resort spraw zagranicznych.

Oprócz tematyki Ukrainy, doroczną sesję ministerialną zdominował bilans szwajcarskiego rotacyjnego przewodnictwa w tej organizacji oraz plany serbskiego przewodnictwa na rok 2015.

Rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter, oświadczył, że mimo podziałów w Europie w sprawie sytuacji na Ukrainie OBWE powinno nadal być platformą dla dyskusji na ten temat. Jego zdaniem obowiązkiem przywódców jest upewnienie się, że 25 lat po upadku muru berlińskiego Europa znów nie będzie podzielona.

Burkhalter sytuację na Ukrainie nazwał „kruchą” i zaapelował do krajów członkowskich OBWE, by w pełni popierały inicjatywy Organizacji mające na celu unormowanie sytuacji na Ukrainie. Dodał, że Szwajcaria przeznaczy 1,7 mln euro na misję obserwacyjną OBWE.

PAP

drukuj